Медия без
политическа реклама

Чифт гривни на Мария Антоанета донесоха € 7 млн.

На Луи ХVI му трябвали 6 години, за да изплати диамантените бижута

10 Ноем. 2021
Портрет на Мария Луиза от Елизабет Виже Льо Брюн, 1787 г.
Wikipedia
Портрет на Мария Луиза от Елизабет Виже Льо Брюн, 1787 г.

Две гривни с диаманти, принадлежали на Мария Антоанета, бяха продадени на аукцион в Женева в сряда за 7,4 млн. швейцарски франка (малко над 7 млн евро). Прогнозната цена е била наполовина. Двата накита съдържат 6 големи и още 96 по-малки диаманти, плюс още по 4 в закопчалките.

В историята е добре документирано, че когато започва революцията, последната кралица на Франция е успяла да спаси колекцията си от скъпоценности. Диамантените гривни, продадени от „Кристис“, са тъкмо от тази колекция, съхранявана от кралските потомци повече от 200 години. Кралският им произход е неоспорим; не само насредствената линия е непрекъсната и проследима от 1776 г. нататък, но и гривните са представени в две известни исторически картини, подчерта Франсоа Кюриел, председател на „Кристис“ за Европа.  

 

Придобиването на бижутата

През 1776 г. 21-годишната Мария Антоанета е кралица от 2 години с намерение да се наслаждава на живота си и да царува с елегантност и стил. Тя има особена слабост към красиви бижута – особено диаманти.  Майка й, австрийската императрица Мария Тереза, притеснена от редовните доклади на австрийския посланик граф Мерси-Аржанто в Париж за живота във френския двор, често хокала в писмата си дъщеля си за нейните екстравагантни разходи.  

На  2 септември 1776 г. императрица Мария Тереза ​​пише на Мария Антоанета: „Получих новини  от Париж, че току-що сте извършили покупка на гривни за 250 000 ливри и в този смисъл сте разстроили финансите си.“

Сумата е огромна, дори за кралица. Още повече, младата Мария Антоанета е получила огромно количество бижута като сватбени подаръци. По-рано същата година тя не успяла да устои на ефектен чифт обеци с големи диаманти на цена около 500 000 ливри. Кралицата свалила сумата на 348 000 ливри, с намерение да я изплаща през следващите 4 години. За да плати първата вноска за гривните, продала някои от собствените си диаманти на много ниска цена. 

От счетоводните сметки на Луи XVI знаем, че в края на 1776 г. той поема изплащането и на обеците и на гривните, което му отнело шест години. 


Спасяването на скъпоценностите 

През 1790 г. след избухването на революцията Мерси-Аржанто се мести в Брюксел. На 11 януари 1791 г.  той получава  от Мария Антоанета  – тогава вече затворничка в двореца Тюйлери – писмо, в което му съобщава, че ще му изпрати за съхранение дървен сандък. Контрабандното изнасяне от Франция е опасно начинание по това време, но в началото на март сандъкът най-накрая пристига.

На 16 октомври 1793 г. Мария Антоанета е гилотинирана. През февруари 1794 г. австрийският император Франц II нарежда сандъкът да бъде отворен в Брюксел и да се направи инвентаризация, преди да бъде изпратен във Виена: под слоеве подложки за пълнеж, в сандъка се оказват най-ценните бижута на покойната кралица на Франция. 

В подробния инвентарен списък, подписан от граф Мерси-Аржанто, който сега се съхранява в Австрийския национален архив, са вписани: „Елемент №6 – Чифт гривни, с по три големи диаманта в средата, и по 48 по-малки в три реда, и две шноли с по 4 диаманта, които служат като закопчалки“   

 

Наследниците

Съдържанието на дървения сандък е изпратено в императорската хазна във Виена, където е съхранявано за легитимния му собственик – оцелялата дъщеря и единствен наследник на Мария Антоанета, мадам Роял, херцогиня на Ангулем (1778–1851).  Тя получава тези бижута през януари 1796 г. при пристигането си в Австрия.

 Мадам Роял умира бездетна. В завещанието си от 1 юли 1851 г. разделя цялата колекция, включително бижутата на Мария Антоанета, на три равни партиди, които завещава на тримата си племенници: граф Шамбор, графиня Шамбор и херцогинята на Парма. В описа на наследството ѝ  1852 г. общата прогнозна стойност на бижутата е 430 930 флорина.

Впоследствие двете гривни са споменати в завещанието на херцогинята на Парма от декември 1860 г. сред бижутата, завещани на сина й, херцог Робърт Пармски (1848–1907), цитирайки произхода им от Мария Антоанета. В неговото завещание от 1907 г. е и първата снимка на диамантените гривни.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата