Медия без
политическа реклама

Дракони и дракотаври населяват галерия „Аросита“

Изложбата на Спас Йорданов представя авторски пластики, вдъхновени от митичните визуализации на тези същества

07 Яну. 2025
Един от атрактивните дракотаври на художника керамик Спас Йорданов.
Един от атрактивните дракотаври на художника керамик Спас Йорданов.

Изложба „Дракони и дракотаври“ на младия Спас Йорданов – дипломант-магистър в специалността „Керамика“ в Нов български университет, се открива в столичната галерия „Аросита“ на ул. „Врабча“ 12 Б. Вернисажът е на 14 януари, вторник, от 18.00 часа, а произведенията могат да бъдат разгледани до 30 януари включително.

Изложбата представя две концептуални линии. Едната е вдъхновена от митичните истории за дракони, другата – от историята за кентавъра, през призмата на дракона.

Драконите са авторски пластични интерпретации на Спас Йорданов според основните митични визуализации на тези същества. Дракотаврите се състоят от горна и долна част и могат взаимно да разменят частите си, с което умножават своята хибридност.

Скулптурите са изработени от глина, като някои от тях имат и части, създадени от метал и хартия.

Изложбата изследва процеса на творческо и емоционално израстване на един от емблематичните студенти на ателие „Керамика“ в НБУ. С тази селекция Спас Йорданов финализира своето 5-годишно обучение в специалностите по керамика на бакалавърско и магистърско ниво и общо 7 години обучение в Нов български университет.

Според митологията драконите са гигантски влечугоподобни създания,  притежаващи магически сили. 2у,1.3еу2и4Външният им вид е съчетание от елементи на различни животни – главата и тялото са на влечуго, а крилата са на птица или ципести като на прилеп. Понякога в образа могат да влизат и части от телата на други животни като лъв, куче, риба, козел, вълк и т.н.

Разграничават се два основни типа дракони – европейски и азиатски. Първите представляват огромни гущероподобни същества (въпреки че думата дракон идва от латинското dráco, което означава змия), почти винаги зелени на цвят, покрити с люспи и притежаващи мощни крила. Имат способността да бълват огън и да летят. В културата на европейските народи драконите са представяни главно като кръвожадни, зли същества, живеещи в дълбоки пещери или във високи планини. Китайските дракони притежават огромна мъдрост, но са склонни да я споделят само след дълги разговори, убеждения, а понякога и подаръци. За разлика от драконите на западната цивилизация, китайските дракони нямат крила. Те летят от силата на своята вътрешна мощ. Северноамериканските индианци също имат свой дракон – асоциират го с мъдрост и огромна сила. Често в техните легенди природните явления се обясняват именно с намесата на дракон. В митовете на например присъства еднокракият дракон Хуракан, който владее силата на бурята и вятъра – оттук произлиза и думата ураган. В българските легенди еквивалент на дракона е ламята – кръвожадно митично същество.

Последвайте ни и в google news бутон