Медия без
политическа реклама

Стъклените пана на Катя Гецова от метрото в Нагоя превземат "Аросита"

Известната художничка отбелязва 80-годишнина и 35 години от декорирането на японските подземни станции

18 Ноем. 2024
Фотосите от метрото в Нагоя са направени от внучката на художничката - Катерина Димитрова.
Фотосите от метрото в Нагоя са направени от внучката на художничката - Катерина Димитрова.

Известната художничка Екатерина (Катя) Гецова, която работи в областта на художественото стъкло, кани на 24 ноември на „двойно юбилейна“ изложба в столичната галерия „Аросита“ на ул. „Врабча“ 12 Б. Със събитието навръх празника на света Екатерина тя ще отбележи своята лична 80-годишнина и 35 години от откриването на две станции на метрото в японския град Нагоя, украсени с проектирани от нея декоративни пана. Вернисажът ще бъде в неделя от 17.00 до 19.00 часа, а коктейлът за гостите ще бъде подготвен от шеф Манчев.

Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитровавнучката на Катя Гецова, специално е посетила Нагоя, за да направи прекрасни снимки от метрото. Паното на едната метростанция е с размери 200 х 11 000 см и е наречено „Рапсодия в синьо”, а на втората е с размери 200 х 900 см и се нарича „Пролетен импулс”. И двете пана след 35 години са непокътнати от времето. Японците се грижат много добре за тях. Зрителите на изложбата ще се пренесат в един магически синкаво-виолетов свят, съставен от абстрактни детайли, които при бързото преминаване на пътниците покрай тях раждат във въображението им урбанистични видения от приказни сюжети. А неспирното търсене на нов изказ води Катя Гецова до нови и нови творения през годините.

Изложбата в галерия „Аросита“ ще продължи до 30 ноември.

От десетилетия творчеството на Екатерина Гецова-Катя придава значения на материала стъкло, категорично надхвърлящи рамките на предполагаемата му „приложна” битийност. По ред причини и стечения на обстоятелствата тя присъства в измеренията на съвременното изкуство не като „приложник-стъклар”, а като човек, който е направил своя дълбоко промислен избор на материал, с неговите уникални възможности, но и специфични ограничения. Без съмнение, едно от тези стечения на обстоятелства е образованието, което Катя Гецова получава в Прага, в ателието на прочутия професор Либенски. От друга страна, тя е автор, принадлежащ на поколението, предприело решителен поход в желанието си за заличаване на границите между „изящно” и „приложно” в българското изкуство, казва за нея изкуствоведът Свилен Стефанов. Тя е един от създателите на съвременното концептуално измерение в създаването на произведения от художественото стъкло.

Нейни декоративно-монументални стъклени творения живеят в отлична симбиоза с архитектурата. Такива има в сградата на Народното събрание – централно стълбище и ресторант, Министерство на финансите – стълбище, Министерство на вътрешните работи – зимна градина, в театри, банки, хотели в страната, в Дом на културата „Борис Христов“ в Рим и другаде. Работи на Катя Гецова има в музея на град Валенсия – Испания, в град Алаин – Абу Даби, в Търговската палата в Москва, в музея в Нови Бор – Чехия, в много частни колекции в Европа, САЩ и Япония.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата