Обявената пресконференция на територията на Киноцентъра с участието на министрите на финансите, икономиката и културата, и изпълнителния директор на „Ню Бояна филм“ премина без първите двама (но със заместничките им — съответно Виолета Лорер и Калина Константинова), а третият взе думата само за да я предаде на представителките на двете министерства и да благодари за поканата. Най-много говори шефът на студиото Ярив Лернер - на английски, без микрофон, без превод и известно време с медицинска маска.
Поводът за пресконференцията беше насърчителната мярка, приета от Министерския съвет вчера с Постановлението за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за филмовата индустрия. С него се уточнява как ще действат схемите за държавна помощ в областта на филмовата индустрия.
Най-важната част на Постановлението е възможността за възстановяване на разходи, с цел стимулиране на индустрията и привличане на големи частни продукции. Те ще осигуряват работа на наши снимачни екипи и всякакви други специалисти — от шофьори, дърводелци и железари, през гримьори, шивачи и художници до IT специалисти, актьори и др. подчерта Ярив Лернер.
България е готова да дава до 2 млн. лв. на чужда продукция, пристигнала да снима у нас, но общо не повече от 15 млн. лв. годишно, които трябва да бъдат изразходвани в България. На частните компании, които работят по продукциите — български и чужди (но чуждите трябва да отворят офис в България) има възможност да бъдат възстановени до 1/4 от направените в страната разходи.
Най-добре от това би могло да се възползва американското независимо студио Nu Image (сега Millenium Media) присъстващо у нас от 15 години чрез българското си дружество „Ню Бояна филм“, което постоянно наема хора от гореизброените професии. Сред неговата продукция са филми като „Черната далия“, „Универсален войник: Регенерация“, сериалът „Рим“, „Конан Варварина“ (2011), и поредицата „Непобедимите“, която се специализира във включване на все повече и повече екшън звезди, дотолкова, че вече трудно се побират на плаката. Говори се и за други, още по-известни и най-големи компании, проявяващи интерес, като Netflix и Disney.
„Очевидно това е една изключително интересна и важна насърчителна мярка, която ще ни помогне да привлечем големи имена и големи продукции - каза зам. министърът на икономиката Калина Константинова. — Големите продукции са свързани с много дейности, в които могат да се включат много български подизпълнители, малки и средни предприятия, които да се развият, а заедно с тях и целия креативен клъстер, както и фирми от IT индустрията“.
Тя благодари и на Disney, „които вече са взели решение да стартират своя проект в България“ и изрази надежда в близките години тази индустрия да се разгърне в България с пълния си потенциал.
У нас за първи път се предлага възстановяване на част от инвестициите по заснемането на частни продукции - както такива на големи холивудски и други студия, които идват в България, така и на български. Подобни схеми за възстановяване на инвестиции чрез отстъпки действат и повечето европейски страни, като в съседна Гърция например стигат до 35%.
Виолита Лорер, зам. министър на финансите, допълни, че за разлика от доста други сектори, където има застой, киноиндустрията продължава да привлича чужди инвестиции в България - не само заради природата, но и заради инфраструктурата и специалистите, с които разполагаме, включително и IT индустрията. „Министерството на финансите трудно дава пари, но тук ги даваме с удоволствие се и надяваме и правителството след нас да продължи тази инициатива“, пожела си тя.