Продуцентът Габриел Георгиев, който стои зад проекти като сериалите "Откраднат живот", "Столичани в повече", "Войната на буквите" и филма "Воевода", сигнализира в социалните мрежи, че е подал оставка като председател и член на Гилдията на българските продуценти след оказан натиск от ръководството на "Ню Бояна Филм" заради разпространени от него опасения за бъдещето на студиото.
"В края на миналата година Сдружение "Гилдия на българските продуценти" изпрати искане за предоставяне на отчетите по договора за приватизация до Държавната агенция за публичните предприятия и контрол – органът, който следи за изпълнението на условията по договора. На 17 декември 2024 г. агенцията изиска да намалим обема на исканата информация, но не пропусна да уведоми и "Ню Имидж България" ЕАД (правоприемник на "Ню Имидж България" ЕООД)", пише Георгиев във "Фейсбук".
"На 18 декември 2024 г. изпратих ново искане, като намалих обема на изисканата информация. В резултат на това ръководството на "Ню Бояна Филм" АД предприе действия за натиск върху членове на Гилдията..., което доведе до подаването на моята оставка като председател и член на сдружението на 14 януари 2025 г., след преизбирането ми за втори мандат", допълва той. Пред БНР Георгиев уточнява, че натискът се е изразявал в телефонни обаждания до част от 16-те продуценти, членове на организацията.
В поста си Габриел Георгиев припомня и някои исторически факти. През 2006 г. 95% от акциите на държавната "Бояна Филм" ЕАД бяха приватизирани от "Ню Имидж България" ЕООД. Тогава тази сделка предизвика големи полемики. Договорът за приватизация посочваше, че ограничението за разпореждане със земята и сградите изтича през март 2026 г. В последните месеци в гилдията упорито се говори, че след изтичането на 20-годишния ограничителен срок студиото ще бъде продадено и съборено, за да бъдат построени жилищни сгради на негово място.
"Лятото мой познат каза, че има инвеститор от чужбина за купуване на земята на Киноцентъра. Поинтересувахме се за условията по договора за приватизация и какви са задълженията на приватизатори. Оказа се, че трябва да има инвестиции за 30 млн. лв., да участват в производството на 10 български филма и 100 минути анимация. Оказа се, че няма информация дали са произведени. Обърнахме се към Агенцията за публичните предприятия и контрол, на пряко подчинение на МС", разказа Габриел Георгиев в ефира на БНР днес.
"Аз се надявам да направя обществено достояние факти и да предизвикаме един диалог в министерството на културата с представители на всички професионални организации, които са в сферата на кинопроизводството. Трябва да се отговори на въпроса, какво ще се случи с Киноцентъра. Ще се разваля ли студиото след март 2026 г.? И трябва МК да каже защо. Смятам, че съдбата на Киноцентъра е важна за нашата киноиндустрия", коментира Георгиев пред националното радио.
Думите му предизвикаха реакция във филмовите среди. Режисьорът Виктор Божинов ("Възвишение", сериала "Вина") написа също във "Фейсбук":
"Да, и аз бих искал да знам официално: Дали Киноцентъра ще продължи да бъде филмово студио на чиято територия ще се снимат филми? Дали това студио ще продължи да бъде световна филмова дестинация в която ще гостуват и ще работят съвременните звезди на световното кино? Дали това студио ще започне да подпомага реално българското филмопроизводство, което макар и трудно се опитва да се изправи на крака?"
Теодор Ушев пък добави: "Теренът на Бояна е апетитно място. Не за кино обаче. Всъщност, студиото в Бояна частично отдавна е собственост на едно успешно, дебеличко "момче". Там какви врътки и далавери стават... Което не пречи на гилдията у нас да застава на амбразурата в защитата им, по команда...".
Киноцентърът се свързва с фигурата на Делян Пеевски от 2018 г. насам, когато "Ню Имидж" преговаряше да придобие 50% от неговата медийна група "Телеграф Медиа". Сделката обаче се разсъхна, уж заради забавена позиция на КЗК.
През август 2024 г. Ярив Лернер, изпълнителен директор на "Ню Бояна Филм", публикува в социалната мрежа пост, с който разобличава слуховете за продажба на киноцентъра като спекулации. Очевидно неговите думи не са успокоили духовете, а напротив.
"Днес прочетох поредната глупава история на т.нар. "експерт" за това как се продава Nu Boyana Film Studios и че се местим в Гърция. Вътрешното ми аз ми казва да се издигам над него и да не отговарям, но трябва да мисля за всички семейства, които зависят от това киноцентърът да бъде киноцентър и това е за вас. Не. Не сме фалирали. Не, не продаваме. Мисля, че България има достатъчно недовършени жилищни сгради, чиито алчни инвеститори са задлъжнели, затова съжалявам за всички, които очакват ние да направим с имота си същото. За всички, които спекулирате, искам да отбележа, че имаме уникално разрешително, което ни позволява да изградим временни постройки върху земята си с цел реализиране на филми и независимо от периода, наложен от приватизационната агенция, това разрешение ни позволява да оперираме."
"Изглежда всички, които ни обвиняват, че се местим в Гърция, вече имат имоти там. Странно", вложи и ирония в коментара си той.
В съседна Гърция, както и в Румъния, действително процентът на т. нар. rebate - възстановяване от държавата на разходи за филмопроизводство, е по-висок, отколкото в България. В България законовата промяна в тази насока стана известна като "поправка Ню имидж" заради дългогодишното лобиране на компанията, собственик на "Бояна".
Днес по обяд Лернер написа във "Фейсбук" и отговор на английски език, адресиран към Виктор Божинов, който е работил като асистент-режисьор по редица продукции в "Ню Бояна" в началото на кариерата си:
"Въпреки действията на определени "продуценти", които само се опитват да сеят раздор и недоверие сред филмовите професионалисти, киноцентърът "Ню Бояна" ще продължи да предлага същите отлични услуги на международни и местни продукции. Ще продължим да подкрепяме местните кинотворци и нашата история доказва, че правим това всеки ден. Единствено трябва да попитате хората, които са поискали подкрепа, каква подкрепа са получили. Освен това, според публични документи в общината, ние плащаме всичките си данъчни задължения и ако някой мисли, че имаме други партньори, нека ги помоли да платят своя дял, защото не сме получили и една stutinky (правописът е запазен при превода - б.р.) досега".
Сред по-известните филми, снимани в Бояна след приватизацията й, са трилогията "Непобедимите", "Конан Варварина", "Код: Олимп", сериалът "Рим". Единственото номинирано за "Оскар" заглавие сред тях, "Черната далия" (2006) на Брайън де Палма, е заснето преди финализирането на сделката.
Напоследък най-видима дейност на киноцентъра са базарите и фестивалите, които се организират сред декорите.