"Илия Темков – един рицар на музиката" е новата книга на известната журналистка и литературен документалист Нейка Кръстева, посветена на създателя на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе. Томчето на издателство "Български бестселър" ще има своята софийска премиера в сряда, 15 май, от 18.00 ч. в музей-галерия "Анел", а в Операта в Русе ще бъде представено на 27 май от същия час.
Нейка Кръстева описва с огромен респект не само диригента, музиковеда, неуморния просветител, основателя на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположника на музикалнообразователните лектории в България, откривателя на млади таланти Илия Темков, но и човека – "възхваляван и критикуван, отстраняван от работа и изключван от партията, обект на професионална завист и скалъпени доноси, вечно преследван от безпаричие. И всичко това – в името на Нейно величество Музиката. Някои глави въздействат буквално като фрагменти от шпионски роман.
"Тази книга е различна. В нея се разказва за много музика, за една голяма любов и малко за Държавна сигурност. Но не това я отличава. Тази книга има душа!", отбелязва издателят Юлиана Томова. "Прочетох книгата на един дъх (характерно за стила на Нейка Кръстева: думите й понякога са като ноти, друг път – като куршуми). А когато стигнах до края, бях омагьосана и ми се искаше да има още", допълва тя.
Илия Темков (1923-2002) е роден в София. След като завършва Музикалната академия, едва 27-годишен получава задача да сформира и ръководи Софийския филхармоничен хор, който след това става известната Хорова капела.
В периода 1956-1959 има възможност да специализира дирижиране в Дрезден при Хайнц Бонгардц и да посещава лекции по история на немската музика в Хумболтовия университет в Берлин, като успява успоредно с това и да бъде и действащ музикант – изнася концерти в Берлин, Ваймар, Дрезден, Лайпциг и Хале, дирижира Оркестъра на Радио Берлини (1957-1960), като с него прави над 100 студийни записа на българска и немска класическа и съвременна музика.
След завръщането си през 1960 г. в България Темков става главен диригент на Русенския симфоничен оркестър и там разгръща максимално своята съзидателна дейност. През 1961 г. от гастролите, които сам урежда на немски музиканти и състави, се ражда Международният фестивал “Мартенски музикални дни“, който от първите си издания, ръководени от него, придобива общонационално културно значение. През 1967 г. по негова инициатива стартира конкурсът "Млади български изпълнители", а същевременно тръгват и "Зимни музикални вечери" – първият тематичен фестивал у нас. Първото за България цялостно изпълнение на "Матеус пасион" от Бах е организирано също от Илия Темков в Русе.
В по-късните си години той работи с оркестрите в Шумен и Разград, същевременно сътрудничи и на тези в Ямбол, Сливен, Хасково. Апостолски обикаля цяла България, без никакви облаги, така както е работил цял живот.