Медия без
политическа реклама

Гърция ще учи туристите да плуват културно

Страната смело отваря подводни обекти на културно-историческото си наследство

18 Юни 2021
ЮНЕСКО
След либерализацията на гръцкото законодателство обектите на подводното наследство ще радват не само археолозите.

Древни градове, оказали се под вода, амфори от времето на Перикъл и Сократ, котви на потънали византийски кораби, военни самолети от Втората световна война - всичко това може да се намери в морето край бреговете на Гърция. В наши дни достъпът до уникални подводни обекти на културно-историческото наследство постепенно се отваря.

Надявайки се да стимулира туризма, гръцкото министерство на културата и спорта тази пролет обяви намерението си да премахне предишните ограничения и да отвори 91 обекта за гмуркане за туристи, съобщава TheArtNewspaper. Министър Лина Мендони нарече морското дъно на Гърция „подводното хранилище на нашата история“, докато генералният секретар по културните въпроси Джорджи Дидаскалу добави, че „огромен подводен музей“ очаква туристите.

Развитието на туристическия сектор в тази област „ще направи морските паметници по-достъпни за широката общественост и ще осигури по-ефективната им защита“, каза Пeри Каламара, директор на Ефорията за подводни антики, основана от гръцкото правителство през 1976 г.  Каламара отбелязва, че настоящата инициатива датира от 2005 г. През 2012 и 2015 г. бяха избрани редица подводни обекти и установени базовите стандарти за ефективност.

Но първият подводен музей в страната бе открит едва миналото лято на мястото на корабокрушение, настъпило приблизително през 425-415 г. пр. н. е. За първите два месеца близо  300 водолази са посетили необитавания остров Перистeра близо до остров Алонисос. Корпусът на кораба не е оцелял, но товарът, състоящ се от почти 4 хиляди амфори за вино, все още остава на място.  Тази година достъпът до съоръжението ще бъде осигурен за четири месеца, от юни до октомври, а от пролетта на 2023 г. ще заработи с пълния си капацитет.

По това време, благодарение на финансовата подкрепа в размер на 960 хил. евро, отпусната от правителството и ЕС, ще бъдат отворени за посетители още три подводни археологически обекта в близост до архипелага Северни Споради и в западната част на Пагасетийския залив. Водолазите ще могат да видят останките на римски кораб, както и товарите на няколко кораба и средновековни котви.

Не е нужно обаче да сте водолаз, за ​​да разгледате подводното наследство. Информационните центрове в Алонисос и Амалиаполи залив позволяват на посетителите да се „гмуркат“ цифрово сред останките от корабокрушенията. От 2023 г., специален кораб със стъклено дъно ще извършва екскурзии до потънала вила от периода на късната Римска империя близо до Епидавър;  подготвя се и цифрова реконструкция на обекта.

Дългоочакваният музей на подводните антики в Пирея се очаква да отвори врати през 2025 година.  Експозицията му ще бъде разположена в пристанището в Пирея и ще включва над 2200  подводни находки. Миналия декември музейният съвет към Министерството на културата одобри проекта за съдържанието и дизайна на изложбата. Премиерът Кириакос Мицотакис наскоро обяви, че музеят ще получи финансиране от национален план за възстановяване от пандемията, известен като Гърция 2.0.

Още по темата