Продуцентите на токшоута започнаха да планират нови епизоди - първи стъпки за връщането на Холивуд към работа, след като сценаристите постигнаха предварително споразумение за прекратяване на продължилата им близо пет месеца стачка, съобщават световните осведомителни агенции.
Гилдията на американските сценаристи (WGA), която представлява около 11 500 филмови и телевизионни автори, в неделя постигна предварително тригодишно споразумение с големите студиа. Все още предстои да бъде одобрено от ръководството и членовете на профсъюза. Подробности за него засега не са оповестени публично и дори не са споделени със самите сценаристи, тъй като формулировката на договора се доуточнява. От Гилдията на сценаристите обаче казаха в имейл до членовете си, че сделката е "изключителна".
Стачката, започнала на 2 май, продължи 146 дни. Споразумение бе постигнато само пет дни преди тя да стане най-дългата по рода си в историята на американската популярна култура. "Това беше дълга, трудно извоювана победа", каза в своя подкаст сценаристът Джон Огъст ("Чарли и шоколадовата фабрика"), който бе сред преговарящите. "Хубавото обаче е, че вече се вижда краят", допълни той. В петдневните "маратонски" преговори участваха също главните изпълнителни директори на Disney и Netflix Боб Айгър и Тед Сарандос.
И докато актьорите продължават да стачкуват, което възпрепятства работата по филми и тв сериали, то вечерните и дневните токшоута могат да възобновят производството си. "Шоуто на Дрю Баримор" цели да се върне в ефир през октомври, заяви източник, запознат с плановете. Баримор предизвика бурна реакция, обявявайки, че ще поднови шоуто в средата на септември. Впоследствие тя се отказа от това свое решение.
Представители на късните вечерните предавания като "На живо в събота вечер", "Джими Кимъл на живо" и "Вечерното шоу с Джими Фалън" не коментираха кога ще излъчат нови епизоди.
Сериалите със сценарий няма да могат да възобновят снимките си, докато профсъюзът на актьорите SAG-AFTRA не постигне на свой ред споразумение със студиата. Актьорите преустановиха работа през юли, като поискаха по-високи заплати и ограничаване на използването на изкуствен интелект на екрана.
Филмовият и телевизионен продуцент Тод Гарнър сподели очакванията си, че десетки продукции ще се надпреварват да рестартират наведнъж, когато актьорите постигнат споразумение. "Спомняте ли си как по време на пандемията в Лонг Бийч чакаха всички тези кораби?", каза той, визирайки задръстването на товарни плавателни съдове, блокирани в пристанището на Южна Калифорния. "Това е нашият бизнес в момента. Предполагам, че в момента в пристанището има 250 кораба".
"Докато не изведем всички тези големи кораби от пристанището, няма да започне нищо ново, освен ако не е с актьори, които преди това не са били ангажирани с други проекти", допълни Гарнър.
Споразумението със сценаристите също така означава, че студиата и стрийминг услугите сега ще се съсредоточат изцяло върху исканията на актьорите", отбеляза Сузана Стрийтър от компанията "Харгрийвс Лансдаун", предлагаща финансови услуги. "Съществува вероятност големите студия да понесат сериозен удар след 12-18 месеца, тъй като в момента се подготвя много малко продукция и шефовете вече отчаяно се нуждаят от ново съдържание, което да привлече погледите към големите и малките екрани", каза още Стрийтър.
Сценаристите традиционно стачкуват повече от всички останали в индустрията. Те се радваха на сравнително дълъг период на трудов мир (от 2007 г. насам) до пролетта, когато преговорите за нов договор се провалиха.
На 14 юли те получиха доза солидарност и звездна сила, когато към тях се присъединиха 65 000 филмови и телевизионни актьори. За първи път от 1960 г. двете гилдии стачкуваха заедно.