След като натрупаха световна слава и състояние от милиони долари, те се оттеглиха от светлината на прожекторите в преследване на други интереси. Независимо дали това „пенсиониране“ е временно или завинаги, тези прочути звезди сега работят много по-обикновени професии. Въпреки че новият им начин на живот може да е по-малко бляскав, голямата полза от него е сбогуването със стресиращия натиск на Холивуд.
1. Джина Дейвис („Телма и Луиз“, лично състояние $ 30 млн.), документалист
Бивша манекенка, тя започва актьорска кариера в комедията „Тутси“ (1982). Трилърът „Мухата“ на Дейвид Кроненбърг е същинският й пробив, а „Бийтълджус“ на Тим Бъртън й носи международна известност. За кратко води собствено токшоу, продуцирано от Disney. След това учредява собствена компания, The Geena Davis Institute on Gender in Media, която подпомага увеличаването на женското присъствие в медиите – както на екрана, така и извън него. И започва да използва връзките си от шоубизнеса за финансиране на документални филми.
2. Джийн Хекман („Непростимо“, $ 80 млн.), писател
92-годишният днес носител на 2 награди „Оскар“ и 4 „Златен глобус“ се оттегли от киното след 6 десетилетия славна актьорска кариера, започнала през 1956-а и приключила през 2004-та (с кратко завръщане през 2016-а). Сега той е писател и още не е обявил „пенсионирането“ си от това поприще, макар последният му издаден роман да е от 2013 г. – полицейският трилър „Преследване“ е с рейтинг 4/5 звезди в електронния магазин Amazon. Преди него, започвайки от 1999 г., Хекман е написал 3 исторически романа и един уестърн, действието в които се развива в Голямата депресия, по време на Американската гражданска война и отново в 19-и век.
3. Фреди Принц Джуниър („Знам какво направи миналото лято“, $ 19 млн.), шеф-готвач
Именно на снимачната площадка на „Знам какво направи…“ Фреди среща бъдещата си съпруга, актрисата Сара Мишел Гелар. В един момент той решава да застане зад камерата като продуцент и създател на съдържание за WWE (World Wrestling Entertainment), коментирайки мачове в своя блог и в медиите. Когато приключва и с това, основава заедно със съпругата си кулинарната компания Foodstirs, където се изявява и като шеф-готвач. Тя пък е авторка на кулинарни книги бестселъри.
4. Фийби Кейтс („Тела в покой и в движение“, $ 35 млн.), бутик за облекло
Тя играе в двайсетина филма от 80-те и 90-те години, но в едно по-късно интервю признава, че не е обичала истински нито актьорската игра, нито филмовата индустрия, а се е снимала само „заради парите“. В потвърждение на това изказване днес тя е собственичка на малък бизнес и магазин за облекло, наречен Blue Tree („Синьо дърво“), на Медисън Авеню в Ню Йорк. Киното все пак изиграва важна роля в живота на Фийби, защото по време на пробните снимки за „Голямото замръзване“ тя среща бъдещия си съпруг, известния актьор Кевин Клайн. Ролята получава друга актриса – Мег Тили, но Фийби и Клайн все още са семейство.
5. Питър Оустръм („Уили Уонка и шоколадовата фабрика“, $ 500 000), ветеринарен лекар
Той има само една голяма екранна роля – малкия Чарли Бъкет в екранизацията по Роалд Дал. Избран е за нея от търсачи на таланти, когато е на 12 и играе в детска театрална постановка в Кливлънд. Въпреки успеха на лентата от 1971 г., Питър навремето не подписва обичайния договор за 3 следващи филма и по-късно дори избягва да говори за актьорския си опит. Вместо това избира да се съсредоточи върху друга страст: животните. Оустръм винаги се е интересувал от коне като дете и записва ветеринарно училище. Дипломира се в Университета „Корнел“ и е практикуващ ветеринарен лекар за едър добитък в Лоувил, щата Ню Йорк.
6. Бриджит Фонда („Неомъжена бяла жена“, $ 37 млн.)
Тя е част от същинска актьорска династия, така че е съвсем естествено да се присъедини към „семейния бизнес“. Внучка на Хенри Фонда, дъщеря на Питър Фонда и племенница на Джейн Фонда, Бриджит участва в множество филмови хитове („Кръстникът 3“, „Джаки Браун“, „Скандал“, „Терористката“, „Малкият Буда“) и се справя добре, но въпреки успеха около 2002 г. изчезва. Приблизително тогава се и омъжва за дългогодишния съавтор на Тим Бъртън – композитора Дани Елфман, което по някакъв начин е допринесло за решението й да се отдръпне. Не е ясно с какво Бриджит се е занимавала в последните години, но феновете й са шокирани, когато за пръв път от 12 години насам тя е забелязана и заснета от папараци в началото на 2022 г. с драстично променена външност.
7. Марк Ръфало („Блясъкът на чистия ум“, $ 35 млн.), екоактивист
Актьорът участва в множество нашумели филми: „Събудих се на 30“, „Цялото кралско войнство“, „Зодиак“, „Злокобен остров“, „Отмъстителите“, „Ловец на лисици“… Съвсем наскоро обаче Ръфало решава да се отдаде на каузата за опазване на околната среда. Това не е изненадващо, след като през 2019-а актьорът се снима и е съпродуцент във филма на Тод Хайнс „Тъмни води“, където е в ролята на търсещ справедливост корпоративен адвокат, който доказва отровно замърсяване, причинено от химическия гигант DuPont. Ръфало е основател на Water Defense – организация с нестопанска цел, която се бори за забрана на хидравличното разбиване (процес, при който се създават и доразвиват пукнатини в скалния слой с цел увеличаване на темповете на извличане на нефт и газ от земята), както и за запазване на водните пътища и източниците на питейна вода от индустриално замърсяване.
8. Линда Блеър („Екзорсистът“, $ 16 млн.), основател на благотворителна организация за спасяване на животни
С първата си известна роля като дете актриса тя ужасява милиони зрители в образа на обсебено от зли духове момиченце. През цялата си актьорска кариера Блеър се придържа към корените си от филмите на ужасите, но също така развива и любовта си към животните. Понастоящем тя е отдадена на благотворителността на пълен работен ден. Основаната през 2004 г. от нея Linda Blair WorldHeart Foundation рехабилитира и помага за осиновяването на спасени животинки по цялата територия на САЩ. Блеър е дългогодишен поддръжник на каузата за правата на четириногите.
9. Даниъл Дей-Люис („Линкълн“, $ 50 млн.), поддържа безплатен сайт за поезия
Оттеглянето на британеца от активна работа в киното натъжи феновете му по целия свят, тъй като той е смятан за един от най-великите актьори на своето поколение. И има с какво да го докаже: забележителни филми като „Стая с изглед“, „Един англичанин в Ню Йорк“, „Моят ляв крак“, „Невинни години“, „В името на отца“, „Бандите на Ню Йорк“, „Ще се лее кръв“ и много още; 3 награди „Оскар“ за водеща мъжка роля, което го прави единственият в историята с подобно постижение, 4 БАФТА, по 2 „Златен глобус“ и „Сателит“. През 2017-а 65-годишният днес Дей-Люис обяви, че се „пенсионира“ от актьорството, защото не се чувства принуден да играе роли повече. Днес Даниъл Дей-Луис е почетен президент на регистрирана в Обединеното кралство благотворителна организация, наречена Poetry Archive („Поетичен архив“). Това е безплатен сайт, съдържащ огромна и продължаваща да расте колекция от английски поети, които четат произведенията си на глас. Дей-Луис дари на благотворителната организация и поетичния архив на баща си, писателя Сесил Дей-Люис.