Испанският рапър от Каталуния Пабло Хасел, осъден от Върховния съд на страната на девет месеца затвор, се е барикадирал в Държавния университет в Лерида, за да избегне ареста, съобщи France 24.
Хип-хоп изпълнителят бе осъден за поредица от туитове, в които критикува испанската монархия и обвинява полицията в изтезания и убийства на демонстранти и мигранти. Той бе признат за виновен в оправдаване на тероризма и клевети срещу властите. Беше му даден срок до петък вечерта да се предаде на органите на реда за изпълнение на присъдата.
„Затворил съм се в университета в Лерида с доста голяма група хора, хора, които ме подкрепят, така че ще трябва да влязат със сила, ако искат да ме арестуват и да вкарат в затвора“, каза Хасел.
Рапърът подчерта, че няма да "сам чука на вратата на затвора". „Ще трябва да дойдат и да ме похитят“, добави той.
Междувременно стотици културни дейци в Испания са подписали петиция с искане за отмяна на присъдата на Хасел. Сред тях са режисьорът Педро Алмодовар, актьорът Хавиер Бардем и музикантът Жоао Мануел Серат.
Днес все пак полицията е влязла в кампуса и след като поддръжниците му са били отстранени един по един, рапърът е бил изведен, съобщи Франс прес. "Те никога няма да ни накарат да отстъпим, въпреки репресиите", каза Хасел с вдигнат юмрук.
Марксист, ленинист, сталинист
Освен песни, 32-годишният Пабло Хасел пише и поезия и издава книги. Той не крие своите комунистически и сталинистки възгледи. Открито излага радикалните си убеждения, които дори в лeвите среди изглеждат спорни за мнозина. Например Махатма Ганди е за него хиндуистки расист, а Индия е била освободена от маоистки бунтовници - наксалити.
Испанският рапър едва ли има представа от живота в СССР през 30-те години, той просто се възхищава на Йосиф Сталин: „Аз съм комунист като Сталин, който ужасяваше буржоазията и елиминираше реакционерите, както изискваше ситуацията. В противен случай нацистите биха спечелили. Сталин е изключителен лидер, който изпращаше корумпираните служители в ГУЛАГ. Да можехме да върнем обществото, което той така умело управляваше! Въпреки всички манипулации с отразяването на историята, той все още остава герой за милиони руснаци, които копнеят за освобождение от капиталистическото иго и от онези, които са ги предали“.
Обещания за промени
Миналата седмица правителството на Испания обеща да намали наказанията за „престъпления, свързани с изразяване на мнение“ - като възхвала на тероризма, реч на омразата, обиди срещу короната и престъпления срещу религиозната чувствителност, - когато те са в контекста на артистични, културни или интелектуални дейности. Само че това едва ли ще помогне на Пабло Хасел - той е осъден за изказвания в Туитър, а не за поезия или рап текстове.
Случаят с Хасел напомни за присъдата срещу друг испански рапър на име Валтоник, който, след като през 2018-а беше осъден за подобни престъпления, избяга в Белгия. Опитите на Испания да го екстрадира са неуспешни, Белгия отказва с мотива, че по белгийското законодателство действията му не са престъпление.
Ако съдебната заповед срещу Пабло Хасел бъде изпълнена, той ще стане най-известният човек, вкаран в затвора заради публично изразяване на мнение, в Испания през последните години.
Свободата на словото
Но неговият случай е само един от многото, които предизвикаха противоречия, пише по темата Би Би Си. Няколко други изпълнители и блогъри също са били съдени за "възхвала на тероризма" — формулировката е толкова широка, че всеки опит за оправдаване на терористичен акт, дори и да е бил извършен отдавна, може да доведе до присъда.
През 2018 г. Върховният съд на Испания потвърди присъдата на Валтоник за призиви към тероризъм заради обещанията му за куршуми за десни политици и бесилка за краля. Година по-рано потребителка на Twitter на име Касандра Вера беше осъдена на затвор, заради шега с убийството на испанския премиер по времето на генерал Франко, адмирал Луис Кареро Бланко при бомбена атака на баски от ЕТА през 1973 г., но бе оправдана.
Намерението на правителството да преразгледа закона за престъпленията, свързани с изразяване на мнение, може да изглежда суха академична тема, но експлозията на графити в много испански градове в защита на Хасел през последните дни сочи, че за мнозина, особено сред младежите, страната има проблем със свободата на словото.