Медия без
политическа реклама

Италия ще връща Ренесансовите шедьоври от музеите в църквите

Идеята галериите да се разделят с шедьоври на Джото, Ботичели, Рафаело и Леонардо е на директора на "Уфици"

04 Юни 2020
„Мадона Ручелай“ (1285 г.), Дучо ди Буонинсеня, фрагмент.
Снимка Уикипедия
„Мадона Ручелай“ (1285 г.), Дучо ди Буонинсеня, фрагмент.

Трябва ли италианските музеи да върнат произведенията на изкуството от Ренесанса в църквите, за които са създадени първоначално? Ейке Шмид, директор на галерия "Уфици" във Флоренция, пръв лансира тази идея пред медиите, съобщава порталът Artnet.  

Германският специалист по история на изкуството, който през 2015 г. бе избран като един от седемте чужденци, оглавили 20—те най-важни италиански музеи, вече е определил първия проторенесансов шедьовър, възможен кандидат да си тръгне от “Уфици”. Това е „Мадона Ручелаи“ на Дучо ди Буонинсеня (1285 г.), която до XIX век е висяла в църквата Санта Мария Новела във Флоренция, и сега може да бъде преместена отново там. 

Тази идея е част от реакцията на “Уфици” на кризата с коронавируса. В нея се обмисля диверсификация на произведенията на изкуството, за да се създаде „по-широк“ музей извън непосредствените помещения на галерията. Разпределянето на произведенията на повече локации би било от полза и за общественото здравеопазване, като мярка срещу разпространението на вируси. 

Срещата с религиозното изкуство в църква може да осигури контекст, който да помогне  на зрителите да видят произведенията така, както са били предназначени да бъдат гледани и да ги разберат по-добре, казва Шмид.  "Религиозното изкуство не е създавано за естетическо наслаждение, а с религиозна цел, обикновено в религиозна обстановка", припомня Шмид. 

От друга страна, в музея тези произведения също са поставени в контекст, при това още по-широк. В момента Мадоната от Ручелаи е окачена заедно с олтарни картини от други две "суперзвезди" на ранносредновековната италианска живопис, Чимабуе и Джото, така че да могат да бъдат сравнявани. Раздялата им едва ли ще е от полза за музейните функции на Галерия Уфици.

Ако идеята се възприеме, преди ренесансовото изкуство да се запъти към местата, за които е създадено, храмовете ще трябва да осигурят всички условия, гарантиращи съхраняването и охраняването му. Ще трябва да се подготвят за увеличен “туристопоток” и може би да помислят продажба на билети. 

А на италианските музеи ще им се наложи да се сбогуват с някои най-прочутите си шедьоври. Конкретно "Уфици" ще се лиши от произведения на Микеланджело, Ботичели, Рафаело, Леонардо… 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Айке Шмид, Галерия Уфици