Джакомо Пучини (1858-1924), велик композитор и пътешественик по времето, когато да се замине за Америка все още е било авантюра, е в центъра на нова мултимедийна изложба в Театралния музей на Ла Скала в Милано, която се открива днес и ще може да бъде разгледана до 12 януари догодина. Посветена на 100-годишнината от кончината на твореца, експозицията сродява изкуство и технологии, в играта влиза и изкуственият интелект, за да даде живот на незавършения финал на операта „Турандот“.
Изложбата „Пучини: Операта среща новите медии“ свидетелства, че Пучини е станал суперзвезда на операта и на своето време благодарение на новите медии, които навлизат тогава – киното и записаната музика с разпространението на грамофонните плочи, пише Il Giorno. Той, в по-голяма степен от други италиански композитори, съумява да разгледа по-цялостно света и неговите трансформации с помощта на новите средства.
Сред изложените документи от историческия архив „Рикорди“ са някои непубликувани досега бележки и скици относно финалния дует от „Турандот“, които Пучини е донесъл със себе си в Брюксел преди смъртта си, както и анимация, която използва изкуствен интелект, за да пресъздаде сценографията на недовършената опера според първоначалните намерения на композитора. Знае се, че той не е издържал хирургическата операция, на която е бил подложен поради влошено здраве, допускал е, че няма да завърши последната картина от „Турандот“ и приживе е пожелал това да направи след него композиторът Франко Алфано. И той го прави, придържайки се към стила на Пучини…
Научният директор на архива „Рикорди“ Габриеле Дото, музиколожките Кристи Томас Адамс и Елън Локхарт разказват във връзка с изложбата: „В началото на ХХ век светът преживява безпрецедентна трансформация. Новите технологии, смятани допреди няколко години просто за нещо любопитно, стават неразделна част от ежедневието на западното общество; грамофонът, например, пренася музиката и театъра директно в домовете на хората, променяйки из основи изживяването. След това се добавя и разпространението на киното. Джакомо Пучини, вече утвърден автор, предопределен да стане най-известният жив оперен композитор и един от най-големите икономически успехи на звукозаписната компания Casa Ricordi, се озовава със своя издател на кръстопътя на тези епохални промени. Към тях трябва да се подходи креативно и да се приветстват като възможности за приближаване на все по-широка и разнообразна аудитория към света на лиричната мелодрама“.
Технологиите водят до комерсиална "експлозия" – за няколко години продажбите на грамофонни плочи се учетворяват и това спомага за популяризирането на операта като цяло. Това е и началото на "марката" Пучини.
Изложбата представя както музикалната колекция на Пучини, така и материали, описващи предизвикателствата на новите медии на времето по отношение на авторското право, изграждането на „марката“ Пучини и презокеанските пътувания на композитора за популяризиране на творбите му. За куратора Габриеле Дото те представляват едно от най-изненадващите неща в съдържанието на изложбата: „Никога досега не са били показвани публично, което само по себе си ги прави доста специални. И те са завладяващи на много нива: музиковедите ще бъдат заинтригувани от външния им вид на необозрима сложност; композиторите ще се усмихват, когато разпознаят очевидния хаос на този вид „лични бележки“; но всички посетители ще бъдат заинтригувани при погледа към тези най-нови свидетелства за творческия процес на един велик композитор”.
В изложбата се виждат и аспекти от личността на Пучини, които досега са оставали по-скоро скрити – например неговия интерес към маркетинга, казва пред АФП директорът на Миланската скала Доминик Майер. "Ако отворим архивите, ще видим, че почти всички премиери на оперите на Пучини са били катастрофални, той е бил сразен от критиката. Въпреки това обаче успява да стане суперзвезда много бързо, тъй като публиката го поставя на върха, и така се превръща в един от важните композитори за развитието на операта".