Служебните министри на културата и икономиката проф. Велислав Минеков и Кирил Петков заявиха нови планове за музея "Софийска арсенал" в Южния парк. Те смятат да превърнат недовършената сграда в хъб за млади художници и културно предприемачество. Предвижда се ремонт на втория и третия етаж от бившата военна лечебница, въпреки че тя още преди 10 години отваря врати като музей на съвременното изкуство.
"Виждате за каква трагедия става дума, но тя е лечима. Цялата тази сграда ще бъде работеща. Ще опитаме да получим средства чрез различни начини", обеща проф. Минеков, развеждайки журналистите из недостроената сграда. "Имаме чудесна архитектура, но неизползвана докрай повече от 10 години. Типично наследство получавам както всеки ден, но ще се преборим с наследството", увери той.
Сградата вече нямало да бъде само галерия, а многофункционално арт пространство - "тук има възможност за камерни концерти, филмови фестивали, конкурси, може да се ползва и като конферентна зала. На тавана има помещения, които са чудесни и за ателиета", поясни Минеков.
„Това ще бъде проект, който ще съчетава икономика и култура. Културата е много важна, но за да бъде устойчива, тя трябва да бъде част и от икономиката. Надяваме се под този покрив да имат място и предприемачи в сферата на културата”, заяви на свой ред Кирил Петков.
Като пример за самоиздържаща се култура той даде проектите на Кристо и Жан-Клод. "Част от идеята е да привлечем млади хора в изкуството, едновременно с млади предприемачи и да помислят за бизнес модели и за това как дори да създават стартъпи в сферата на изкуството. Надяваме се това да бъде първият такъв център, който да дава възможност за преплитане на предприемачество и култура", обясни министърът на икономиката.
„За съжаление у нас липсва нещо, което се отразява лошо върху завършващите изкуство хора. Виждали сте в Европа как се подпомагат младите хора. Трябва да дадем шанс на тези, които могат – най-достойните да не остават на улицата, след като завършат своето образоване”, заяви Велислав Минеков. „Ще разговарям с бъдещия директор на Фонд „Култура” и Управителния съвет и ще настоявам една определена сума да се насочи като стипендии за подобни актове. В чужбина тези стипендии обхващат период за по 10 години. Ние ще започнем с три- или петгодишни стипендии. Тези хора трябва да бъдат поощрени”, съобщи още Минеков.
Петков пък обеща да проведе разговори с компании и частни фондации, които на свой ред да подкрепят инициативата. "Корпоративното меценатство е непознато в България, това ще бъде крачка в тази посока", посочи Минеков.
На въпрос готови ли са нов служебен кабинет Петков и Минеков коментираха, че са "готови за космонавти и за космическа мисия, защото е по-актуално", допълни Нова тв.