Медия без
политическа реклама

Кога, ако не сега ще поговорите със Салман Рушди

Софийският литературен фестивал дава възможност за виртуални срещи със световни имена на перото

08 Дек. 2020
Салман Рушди ще гостува на Софийския литературен фестивал в неговата осма - и първа виртуална - година.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Салман Рушди ще гостува на Софийския литературен фестивал в неговата осма - и първа виртуална - година.

От 10 до 13 декември Софийският литературен фестивал ще се проведе за осми път; и вместо да се отчае, че този път няма да възможност да съжителства по етажите на НДК с традиционния за това време на годината книжен панаир, екипът тълкува кризата като възможност и осигурява виртуални срещи с някои от най-големите имена на съвременната световна литература. Сред тях блести, разбира се, авторът на "Сатанински строфи" Салман Рушди, но също и носителят на най-важната френска литературна награда ("Гонкур") за 2019 г. Жан-Пол Дюбоа, финската писателка Селя Ахава, израелският майстор на разказа Етгар Керет и др.

За пръв път събитието ще се проведе изцяло в мрежата, като в него ще се включат над 60 участници от девет държави. Макар и без публика на живо, Литературният фестивал всъщност ще бъде сниман и излъчван в реално време в неговата Facebook страница, където всеки ще може да зададе своите въпроси към авторите. Всички български автори, преводачи, модератори и теоретици ще присъстват в специално създаденото студио с водещ Надежда Московска, а чуждестранните гости ще се включват онлайн.

Участията на чуждестранни гости ще бъдат с превод на български език, а в YouTube канала на събитието, освен цялата програма, ще бъдат качени записи на английски и френски език без превод. След края на Литературния фестивал ще бъде създаден и плейлист в Spotify, където също ще бъдат достъпни всички разговори.  Въпреки трудностите тазгодишното издание дава и много възможности: освен гласовете от различни точки на света, за първи път събитието няма да е единствено софийско, защото ще може да се гледа буквално отвсякъде. Всички основни и типични формати на фестивала са запазени.

Началото на фестивала ще постави френският писател Жан-Пол Дюбоа, носител на наградата „Гонкур" за 2019 г. (10 декември, 16:00). Същия ден от Нидерландия ще се включи и писателката Естер Херитсен (18:30 ч.), а веднага след нея ще бъде участието на  британския писател и есеист Салман Рушди (20:00 ч.). В следващите дни до 13 декември ни очакват срещи с квебекския писател Жил Жобидон, англоезичната писателка от български произход Капка Касабова, финландската авторка Селя Ахава , британския писател Крис Клийв, а финалният (и фатален) 13 декември е запазен за двамата израелски автори Ешкол Нево  и Етгар Керет - съответно от 13:00 и 18:00 ч.

Като всяка година, и тази фестивалът ще отдаде подобаващо внимание на българската литература. В тематичните "Срещи с писатели" ще се включат Момчил Николов, Русана Бърдарска, Яница Радева, Георги Господинов, Светлозар Желев и др.

Поезия и музика" ще е заключителното събитие на осмия фестивал - от 20:00 ч. на 13 декември. Част от него ще е изпълнението на живо на аудиосборника от кратки разкази и поезия в проза „Нищо няма да ти се случи" на Светослав Тодоров с участието на актрисата Ина Добрева и композитора Стоимен Стоянов. Свои стихове ще четат Александър Байтошев, Георги Гаврилов, Габриела Манова, Наталия Иванова и Рене Карабаш. 

Представянето на инициативи в областта на литературата и различни жанрове и проявления на разказването и писането, е обичайният фокус на СМЛФ представяТази година добавен и акцент върху едни от най-интересните реакции на извънредната ситуация през годината. На 11 декември от 17:00 ч. Албена Шкодрова, Иванка Могилска и Милена Делева ще разкажат повече за инициативата #СамиЗаедно на фондация „Елизабет Костова", която събира литературни произведения, написани в усамотението на домовете по време на карантината през пролетта. 

Тази година беше създадена и книгата „Когато навън е навътре" на сп. "Виж!". Тя включва работите на 72 писатели, поети, фотографи, художници и илюстратори. Тя ще бъде представена на 12 декември от 12:30 ч. с участието на световноизвестния аниматор Теодор Ушев.

В последния ден от фестивала СМЛФ представя ще завърши с „Извънредната 2020" – броят на Академичното електронно списание за изкуства и култура „Пирон", в което са събрани критически рефлексии от български и световни мислители върху различните аспекти на извънредното положение и пандемичната обстановка. 

Тематичният панел „Разговори за бъдещето" включва две дискусии: „Новите реализми: утопия, антиутопия и научна фантастика" (12 декември, 17:00 ч.) ще тематизира фантастиката и утопията като ключове към кризите на настоящето и бъдещето. В разговора от САЩ ще се включи един от най-значимите съвременни автори на фантастика, с над двадесет издадени романа, носител на множество литературни награди, включително „Хюго", „Небюла" и „Световната награда за фентъзи" - Ким Стенли Робинсън. Под наслов „Повече бъдеще" (13 декември, 14:30 ч.) поетите Цвета Софрониева и Джефри Янг ще дискутират възможностите, които поезията търси, докато в света се унищожават растителни и животински видове, обезлюдяват се океаните, изсичат се цели пояси гори, необратимо се замърсява въздуха и водата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата