Медия без
политическа реклама

Крипто изкуството затъва в блато от кражби и измами

Художници алармират, докато престъпността в света на NFT арта се разраства

01 Февр. 2022
Human One на Майк Уинкълман, по-известен като Beeple, е кинетична видео скулптура в комбинация с видео NFT - проектирана да показва произведение на изкуството, което ще се развива с течение на времето.  Beeple има дистанционен достъп до произведението и творчески контрол върху съдържанието му. На търг в Christie's в Ню Йорк на 9 ноември 2021 г. се продаде за $29 млн. и стана втората най-скъпа творба на изкуства с NTF. 
Лоис ван Баарл, Nocturne, фрагмент.
EPA/BGNES
Human One на Майк Уинкълман, по-известен като Beeple, е кинетична видео скулптура в комбинация с видео NFT - проектирана да показва произведение на изкуството, което ще се развива с течение на времето. Beeple има дистанционен достъп до произведението и творчески контрол върху съдържанието му. На търг в Christie's в Ню Йорк на 9 ноември 2021 г. се продаде за $29 млн. и стана втората най-скъпа творба на изкуства с NTF. Лоис ван Баарл, Nocturne, фрагмент.

Бумът на крипто изкуството миналата година доведе дотам, че дигиталният пазар за NFT нарасна до приблизително 22 милиарда долара. Но въпреки финансовия разцвет, компаниите в тази среда са изправени пред тежки предизвикателства, за които разказва Guardian.  

Докато едни артисти като Beeple (заслужено) продават произведениета си по световните търгове за десетки милиони долари, други с по-скромни претенции са сериозно ощетявани от пазарната ситуация.

Когато Лоис ван Баарл - нидерландска художничка с милиони последователи в социалните медии, но без рекордни продажби - преди месец проверила в OpenSea, най-големия пазар на NFT, тя намерила над 100 свои произведения, без нито едно от тях да е оставено от нея. Ван Баарл е една от нарастващия брой художници с откраднати онлайн изображения, превърнати в дигитални активи, които се търгуват срещу криптовалута на NFT платформата.

Кражбите се увеличават, откак миналата година пазарът на незаменими токени (NFT) нарасна експлозивно, привличайки Sotheby's и Christie's с многомилионни търгове за тези нови сертификати за собственост върху цифрови активи. OpenSea също прогресира главозамайващо и сега се оценява на 13 милиарда долара. Според някои артисти компанията прави твърде малко, за да предотвратява измамите и оставя голяма част от тежестта на разкриването им върху самите художници.


Благодат за едни и кошмар за други

На теория блокчейн технологията трябва да улеснява дигиталните художници да предлагат работата си в цифров вид, свързан с уникални токени. За много артисти NFT се оказа нов начин за печелене на пари: Кени Шахтер, видео художник и автор от Ню Йорк, прегърна новата технология рано и казва, че е спечелил стотици хиляди долари през последната година след години работа, в който видеоартът се продаваше трудно. „Сега ние, дигиталните артисти, разполагаме с невероятни възможности“, каза Шахтер. „1000% по-добри, отколкото преди година-две, когато нямаше пазар за този вид изкуство.“

Но за други художници крипто бумът през изминалата година се превърна в кошмар. Един от проблемите е, че всеки може да създаде цифров файл NFT, независимо дали има или няма права върху обакта, а процесът е анонимен по подразбиране.

В блокчейн е много по-лесно е да се създават фалшификати. Трябва само да натиснеш Save с десния бутон. По-трудна е и борбата с фалшификаторите. Как да дадеш под съд анонимен притежател на крипто портфейл? В коя юрисдикция?"

DeviantArt, онлайн общност на дигитални художници и домакин на половин милиард произведения на дигитално изкуство, започна да следи за незаконни блокчейн копия на работи на своите потребители след появата на NFT, базирани на откраднати рисунки на Цин Хан. Художничката, която бе любимка на мнозина, почина през 2020 г., след като публично хроникира в рисунки борбата си с рака. След смъртта ѝ нейни рисунки започнаха да се появяват незаконно в OpenSea. Оттогава DeviantArt са изпратили 90 000 сигнала за възможни измами до хиляди свои потребители, съобщиха ръководители на компанията.  

През декември сайтът бил атакуван от богове, които изтрили цели галерии. По-късно много от изтритите творби се появили на пазарите за NFT, често с все още прикрепените имена на художниците. Атаките са насочени върху най-популярните артисти в DeviantArt, според броя харесвания.   

 

Каква част от приходите идват от откраднато изкуство?

Аджа Триер, художничка от Тексас, известна във виртуалното пространство с вариации на "Звездна нощ" на Ван Гог в комбинация с различни породи кучета, казва, че е открила 87 000 NFT, основани на нейни рисунки, да се продават в OpenSea, повечето за по $9,88 на парче. За една нощ нейните работи били включени в 500 списъка — знак, че кражбата е автоматизирана и извършена от ботове.

Докато пусне сигнал до компанията, част от откраднатите творби били продадени. OpenSea поучава по 2,5% комисионна от всяка продажба. „Каква ли част от 13-те милиарда долара, на които е оценена компанията, са дошли от откраднато изкуство?", пита се Тиер.

Измамите, от които се оплакват артистите, са малка част от транзакциите, твърдят от OpenSea.  Всяка седмица те премахват по 3500 NFT колекции общо над 2 милиона на платформата. Но проблемът с измамите и плагиатството, каквито и да са техните мащаби, е важен, признават от компанията: „Ние непрекъснато търсим нови начини да се справим с това“. Те заявиха, че разработват нови инструменти за бързо разпознаване на откраднато съдържание и ще пуснат някои от тях съвсем скоро.

Последвайте ни и в google news бутон