След три години подготовка галерия „Лоранъ“ организира голяма ретроспективна изложба на живописеца Здравко Александров (1911-1998) в партньорство със Съюза на българските художници и с подкрепата на Столична програма „Култура“. Експозицията под наслов „Един самотник в пейзажа“ се открива утре, 6 юни, от 18.30 часа в зала 2А на ул. „Шипка“ 6. Куратор е Марияна Аврамова.
Селекцията включва над 100 творби от държавни и частни сбирки, сред които Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Музея на Национална художествена академия, художествени галерии и музеи в Смолян, Добрич, Монтана, Лом, Русе, Варна, Сливен, Пазарджик, Шумен, Разград, Ямбол, Враца, Перник, Карнобат, Берковица, Казанлък, Силистра и т.н.; колекциите на Тома Николов, д-р Колю Бянов и др.
В периода на изложбата ще бъде представена и монография, което цели да популяризира и утвърди името на живописеца като значим майстор на българския пейзаж.
Здравко Александров завършва Декоративния отдел на Държавната художествена академия през 1935 г. и още с първите си изяви привлича вниманието на публика и специалисти. Участията му в общи изложби и самостоятелните му представяния са коментирани в текстове на водещи критици. През 1942-ра той е сред избраните 35 художници, които трябва да представят България на Венецианското биенале.
Произведенията му, независимо дали са в рамките на моделите, в които го поставя времето, или носят духа на модерното, очертават облика на художник разнолик в пластичния си изказ. Още в началото Александров демонстрира предаността си към пейзажа. Пътува из цяла България: Смолян, Девин, Мелник, Балчик, Златоград, Клисура, Бояна, Долен, Осеново, Герман, Княжево, Пасарел, Велико Търново, Самоков и др. са обекти на четката му. Рисува сред природата. Голяма част от творбите му са вдъхновени от българските планини – Родопите, Витоша, Стара планина, Рила. Изобразява върхове и скали, дефилета и падини, приютени в гънките на планината къщи. Особено пристрастен е към родопския пейзаж – тема, многократно разработвана и от други автори като Данаил Дечев, Цанко Лавренов, Анастас Стайков, Златю Бояджиев, Владимир Рилски, Васил Бараков, Давид Перец, Владимир Кавалджиев, Найден Петков, Александър Петров… Немалка част в творчеството на художника заемат и градските пейзажи с оживени пазари, улици, промишлени предприятия.
Живописец с внушително по обем творчество, Здравко Александров организира десет самостоятелни изложби и е активен участник в общи, колективни и групови изложби в България, Англия, Германия, Гърция, Дания, Индия, Италия, Куба, Полша, Румъния, бившия СССР, Унгария, Франция, Турция, Швейцария и др. Три пъти е носител на наградата на София (1967, 1969, 1971), получава и награда за живопис на СБХ, удостоен е с ордени и медали, между които орден „Св. св. Кирил и Методий“.
Името на Здравко Александров за мнозина днес е непознато, но неговото респектиращо творчество е неотменна част от сложната и пъстра картина на българското изкуство от средата на ХХ век. Изложбата на „Шипка“ 6, която ще може да бъде разгледана до 29 юни, цели да компенсира тази липса във впечатленията на любознателната публика.