Медия без
политическа реклама

Масово убийство на мигранти в Испания разкриха археолози

02 Март 2020
Археолозите от университета във Валядолид са намерили костни останки на петима възрастни и четири деца, убити едновременно.
YACIMIENTO ELS TROCS
Археолозите от университета във Валядолид са намерили костни останки на петима възрастни и четири деца, убити едновременно.

Петима възрастни и четири деца - мигранти от Близкия Изток, са били нападнати и зверски убити от местни хора в испанските Пиренеи преди 7000 години. Костите им са намерени в най-дълбоките седименти на пещерния комплекс Ел Трокс, в испанската провинция Уеска, където в различни периоди от неолита са живели поне три различни групи хора, съобщава Би Би Си. 

В пещерата от десет години работи международен екип, ръководен от учени от Университета във Валадолид, с участието на университета в Мадрид (UAM) и Висшия съвет за научни изследвания. В допълнение към материалните останки на бивши обитатели като керамични и каменни инструменти, те са открили кости на разфасовани домашни и диви животни, както и скелетни останки на хора - деца и възрастни.

Археолозите са изследвали останките на група от девет души, петима възрастни и четири деца, починали едновременно. Двама от тях - мъж на около 30 и 6-годишно момче, са били баща и син. Радиовъглеродните анализи сочат, че смъртта им е настъпила между 5325 и 5067 г. пр.н.е.

Пробитите от стрели черепи на възрастните и отсъствието на подобни наранявания по костите им, свидетелстват, че те са били целенасочено доубити отблизо. Освен това по всички кости, включително и детските,  личат следи от удари с камъни и тояги, нанесени след смъртта им.

„Всички възрастни имат смъртоносни наранявания от стрели“, потвърждава археологът Курт Алт от Дунавския университет в Кремс, „освен това, след смъртта им, възрастните и децата са били удряни многократно по главата, ръцете и краката“.

Според резултатите от ДНК анализа, убитите са били от първата вълна имигранти, които за разлика от местните ловци-събирачи, вече са притежавали известни  земеделски умения. Възможно е именно това да е разгневило местните жители, или не са успели да си поделят земята, добитъка или жените. А може би чужденците просто са изглеждали по-различно или са имали различни възгледи за живота. Но нападението, според изследователите, е било брутално и носи всички признаци на ксенофобия.

Впрочем, този случай на древна междуетническа вражда далеч не е единствен, ако вземем предвид откритите в близост до мястото на клането скални рисунки от времето на неолита, в които хора с охота използват оръжие срещу собствения си вид. Той може да послужи като добър урок за съвременните хора и да помогне да разберем как хората са се научили да разрешават споровете си по мирен начин.

"В повечето страни хората живеят в мир. Имаме определени механизми за контрол, като ООН, а в повечето случаи е властите търсят мирно решение", обяснява Алт. "Но от друга страна човекът има двойнствената природа. И въпреки че по-често се държим спокойно, като шимпанзетата бонобо (за които се смята, че са способни на алтруизъм, състрадание и доброта), понякога изглеждаме като обикновени шимпанзета (които не се спират пред убийствата на себеподобни". 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата