Медия без
политическа реклама

Младежкият театър иска писмена подкрепа от министъра срещу КЕВР

В протеста на трупата се включиха актьори и дори директори на други сцени

30 Май 2022Обновена
В центъра на протестиращите артисти бе и председателят на САБ Христо Мутафчиев, който подкрепи колегите си.
БГНЕС
В центъра на протестиращите артисти бе и председателят на САБ Христо Мутафчиев, който подкрепи колегите си.

По време на протеста по повод желанието на Комисията за енергийно и водно регулиране да получи безвъзмездно помещение на Младежкия театър новият директор на трупата Михаил Байков потвърди, че с министъра на културата Атанас Атанасов са провели преди две седмици среща, продължила над два часа. „Това, което тогава се разбрахме, е, че той има необходимостта да погледне тази ситуация от всички възможни страни, да се запознае с всички гледни точки. Явно се е запознал вече, след като становището, което изрази миналата седмица, е в подкрепа на Младежки театър, така че силно се надявам и разчитам да застане, първо, зад Младежки театър, второ, да напише необходимото становище, което да изпрати до МРРБ, и, трето, МРРБ да се сезира и да отговори на КЕВР, че не им дава помещението“, каза Байков. От Младежкия настояват подкрепата на Министерството да бъде оформена в документи, подчертаха и зам.-директорът на театъра Делян Тодоров, както и всички протестиращи.

„Няма вероятност с КЕВР да постигнем някакъв консенсус“, предположи Байков пред БГНЕС по време на мирната демонстрация пред сградата на Младежкия театър. В протеста участие взеха представители и дори директори на други столични театри - Калин Сърменов на Сатирата, Ириней Константинов на театър "София", Бина Харалампиева на Малък градски театър "Зад канала", както и обикновени граждани, милеещи за културата. На място дойде и председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев. „Нашите искания са да направим всичко възможно да запазим едно помещение, което е собственост на Младежки театър, за което Младежки театър има акт за държавна собственост и за което има желание да ни бъде безвъзмездно отнето. С хората, които са зад мен, днес сме тук, за да докажем, че няма как някой да обяви с административни цели и начини, че едно помещение е с „отпаднала необходимост“, да го преактува и да го вземе, за да го ползва за свои неща“, категоричен бе той.

По думите на директора Младежкият театър е собственик на спорното помещение и ръководството ясно е заявило за какво иска да го използва. Байков подчерта, че театърът няма никакви намерения да го отдава под наем, както се твърди в позицията на КЕВР, „първо, защото това е невъзможно, и, второ, защото имаме съвършено други намерения за това пространство“. „Нашите намерения са да създадем куклена сцена, което аз съм заявил още при подаването на своите документи и своята кандидатура за директор на Младежки театър в Министерството на културата през месец ноември, защитил съм тази теза през месец април и сега остава да я реализираме“, каза Байков.

„КЕВР от такси на година събира 11 милиона, от тях разходват между 6 и 7 милиона за бюджета си, останалите връщат в държавата. С парите, които са върнали, спокойно могат да си купят която искат сграда в София. Те опряха до помещение на Младежкия театър, това е срамно“, посочи председателят на САБ Христо Мутафчиев. Той заяви още, че подкрепя протеста поради няколко причини, като основната е, че една от най-богатите държавни агенции в България иска да открадне от една от най-бедните структури на Министерството на културата – театъра, пространство от 430 кв. м., без да се съобразява с това, че новото ръководство на театъра иска да направи театрална сцена за деца в това помещение. Това би създало прецедент и „частници“ в други градове да предявят апетити към цели театрални сгради и те да останат без пространства за култура. „Не на последно място, аз с тези колеги съм изял по една торба хляб и сол, така че няма как да ги оставя да се мъчат сами в този казус“, заключи Мутафчиев.

Ето какво се казва пък в позицията на КЕВР, разпратена до медиите: „Към момента КЕВР изпитва спешна и неотложна нужда от допълнителни работни помещения, за да могат експертите да изпълняват ефективно дейността си по регулация на енергийния пазар. Това е особено важно за обществото в настоящата сложна ситуация на енергийна криза, и за решенията, които Комисията трябва да взима. По-конкретно, към КЕВР има изискване да обособи специализирано звено за контрол на пазара за търговия на едро с енергия, което да има решаваща роля за предотвратяване на злоупотреби и манипулации на енергийния пазар“.

От регулатора посочват, че на 11 февруари 2022 г. Младежкият театър е публикувал на сайта си обява, че организира търг за отдаване под наем на два етажа офисни помещения със застроена площ 365 кв. м, като тръжната документация е утвърдена със  заповед на директора на Младежкия театър (тогава все още Владимир Люцканов – б.р.) с начална цена 10 700 лв. „От проведените срещи между ръководствата на двете институции се разбра, че тези офиси дълги години са били отдавани под наем за офиси на банки. Поради пандемията и преместването  на  последния наемател…, те стоят вакантни през последната една година, но дори към днешна дата бюрата на банковите служители все още са в помещенията“. Ръководството на КЕВР е заявило желание да наеме офисите, тъй като те са част от сградата, в която комисията се помещава. До този момент офисите никога не са били използвани за театрални нужди, настояват от Комисията.

„Оценяваме важността културната общност да има достатъчно пространство, за да изпълнява своята важна мисия. При все това оставаме на позицията, че ако се позволи на КЕВР да ползва тези офиси, това ще допринесе за същественото подобряване на ефективността на работата на комисията в полза на цялото общество“, пишат от КЕВР.

Конкурсът за нов директор на Младежкия театър „Николай Бинев“ беше обявен от Министерството на културата на 29 март. Около месец по-късно бяха огласени и резултатите, излъчили победителя в лицето на д-р Михаил Байков, преподавател по история на кукления театър в НАТФИЗ и от 2014-а зам.-директор на трупата. Създаването на ново пространство за куклен театър е част от победилата концепция за развитието на Младежкия. Обявяването на спорните помещения за отдаване под наем е станало при предишното ръководство. Така то е акумулирало средства, с които да издържа театъра, поясни по време на протеста шефът на САБ Христо Мутафчиев.

На въпрос на БТА дали Министерството на културата е изпратило вече становище към МРРБ във връзка с казуса, при откриването на Пролетния базар на книгата днес Атанас Атанасов каза, че от миналата седмица това трябва да е така. „Всъщност има две различни дирекции, които дават становище при нас. Едната е „Сценични изкуства“. Нейното становище е положително. Другата е „Управление на собствеността“ и там доколкото знам вече са изпратени документите към МРРБ, както и към Младежкия театър. Ако има някакви доуточняващи документи, които те трябва да изпратят, съм сигурен, че са поискани“, допълни министърът.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата