Медия без
политическа реклама

Музеят на Смирненски отвори врати след 18-годишна пауза

Сред експонатите в него са предсмъртният бележник на поета и шал, подарен от годеницата му

15 Юни 2022
БГНЕС

Музеят на Христо Смирненски отвори отново врати днес след продължила твърде дълго пауза за ремонт и реставрация - 18 години. Официалното откриване в двора на къщата на ул. „Овче поле“ 116 в столицата, където е живял поетът, събра ценители на неговото творчество, сред които и много деца, с директора на Националния литературен музей Атанас Капралов, д-р Елена Алекова – главен уредник на музея, квартет „Светоглас“, поета Георги Константинов, актьора Янко Лозанов и ученици от 43-то ОУ „Христо Смирненски“ в София. Сред официалните гости бяха вицепрезидентът Илиана Йотова и заместник-министърът на културата Юрий Вълковски.

В обновения дом на поета посетителите могат да се потопят в автентичната атмосфера, в която от 1916 до 1923 г. е живяло семейство Измирлиеви, бежанци от Кукуш. Тук Смирненски пише едни от най-известните си стихотворения и публицистични текстове. В основната битова експозиция са оригинални вещи и обзавеждане, подарени на музея от родствениците на поета, уточнява БНР. В залата на втория етаж има лични вещи, кореспонденция, оригинални ръкописи, снимки, първи и по-нататъшни издания на негови произведения. Изложбата следва хронологично и тематично жизнения и творческия път на Христо Смирненски. 

Сред най-интересните експонати са театрален бинокъл, инкрустиран със седеф, фотоапарат с комплект декоративни плаки, джобен часовник, тетрадка с късни творби, както и предсмъртният бележник на поета, притежание на Националния литературен музей. Особено вълнуващ артефакт е шал, подарен на поета от годеницата му Женя Дюстабанова. Доскоро сградата е била напълно разнебитена, със счупени прозорци и течащ покрив, припомни БНТ.

Квартет "Светоглас" дадоха начало на откриването, а директорът на Националния литературен музей Атанас Капралов припомни редица от знаковите стихотворения на Смирненски като “Да бъде ден” и “Стария музикант”. По-късно Капралов заяви пред БНТ, че много училищни класове са изявили желание да посетят музея, затова очаква неговото бъдеще да е светло. Надява се и на интерес от страна на българските писатели. Той разкри, че от есента в къщата музей ще заработи литературен салон „Да бъде ден“, където творци и ценители на четенето ще дискутират различни теми.

„За мен е чест, че Министерството на културата успя да подпомогне откриването на къщата на семейство Измирлиеви. Времето на Христо Смирненски няма как да отмине, защото с думите си той е сред нас. Имам ярък спомен от идването ми тук като дете, идвах тук, за да се заредя духовно, за мен е чест да видя един от символите на детството ми обновен“, каза зам.-министърът на културата Юрий Вълковски.

Актьорът Янко Лозанов изпълни стихотворението на поета “Цветарка”, а поетът Георги Константинов рецитира стихотворение, посветено на Смирненски.
Събитието завърши с изпълнение на паметните стихотворения  “Братчетата на Гаврош “ и “Юноша” от учениците от 43-то ОУ, носещо името на поета.

Къщата-музей е с приемно време от вторник до събота от 10.00 до 18.00 часа, а днес, в деня на откриването, входът е свободен.

Последвайте ни и в google news бутон