В хаоса след завладяването на властта в Афганистан от талибаните миналата седмица нарастват опасенията не само за съдбата на многострадалното население на страната, но и за богатото ѝ културно наследство. 20 години след като тогавашният талибански лидер Мула Омар нареди унищожаването на издълбаните в скалите статуи на Буда от 6-и век в Бамиан, талибаните се завръщат.
„Ако имаше боеве, това можеше да е катастрофа и можеше да унищожи много неща тук и много паметници в цялата страна“, каза Рахими. „Засега имаме малко късмет, че смяната на властта този път стана без бомбардировки в столицата.“
Заради местоположението си на Пътя на коприната и хилядолетната история
културното наследство на Афганистан е изключително разнообразно
Страната е била кръстопът на култури благодарение на търговията с Европа и останалата част от Азия, особено със съседни страни като Иран, Пакистан или Индия. В резултат съкровища от различни краища на света се съхраняваха в Националния музей на Афганистан. Сред тях бяха останки от неандерталец, будистки скулптури, индуистки мраморни статуи, бактрийско злато, гръцки и римски монети, както и невероятната колекция от района на Баграм с над 1800 артефакта от Централна Азия, Индия, Рим, Гърция и Египет, припомня БГНЕС.
Талибаните унищожиха 90% от музея
- първо с бомбардировки през 1993 г., после с разграбване на сградата. Спасените артефакти бяха пренесени в трезори със стоманени врати, разположени на долното ниво на сградата. Въпреки това през следващите години талибаните продължаваха да грабят, а през 2001 г. екстремистката група най-накрая реши да унищожи всички предислямски статуи и предмети в страната. Освен това, като метод за финансиране, талибаните продават множество музейни произведения на чуждестранни колекционери, което води до появата на откраднати предмети в много краища на света.
С падането на талибанския режим през същата 2001 г. ЮНЕСКО и други културни организации си сътрудничеха в рехабилитацията на Националния музей на Афганистан, неговите сгради и колекциите му. Така малко по малко музеят възстановяваше мястото си в афганистанското общество.
Ужасът отново надвисва над Афганистан
с поемането на властта от екстремистката групировка, така че над 80 000 артефакта в музея се намират отново в опасност. Както се разказва в доклада на National Geographic, въпреки че през февруари талибанските лидери разпоредиха защитата на реликви и исторически обекти, „афганистанските експерти по културното наследство са скептични“, тъй като се опасяват, че ще има нови необратими щети. Новите власти в Афганистан обещават този път да не позволят унищожаване на културни ценности в Националния музей в Кабул, но страховете остават, пише New York Times.
Миналата седмици талибаните са изпратили малка група въоръжени пазачи пред музея, за да предотвратяват грабежи, според директора Мохамад Фахим Рахими, който каза, че се е срещал с талибанските служители в сряда. Въпреки това, този път изглежда
служителите на музея са взели мерки
Изданието The Art Newspaper е разговаряло с музеен куратор, който е добре запознат с наследството на Афганистан и поддържа тесни връзки с колегите си в Кабулския музей. По негова информация през последните някалко месеца сътрудниците на музея са свалили значителна част от експонатите от експозицията, опаковали са ги и са ги изпратили на няколко различни безопасни места.
След ракетния обстрел през 1993 и колосалните щети, нанесени през 2001 г., в музея е бил разработен план за действие при извънредни обстоятелства. В резултат на неговото изпълнение сега голяма част от най-ценните колекции и артефакти се съхраняват на различни места извън пределите на музея.