Медия без
политическа реклама

Откриха нови стихове на Яворов - този път наистина

Вероятно те са последните написани от поета

09 Яну. 2020
Така изглежда ръкописът на първото цитирано стихотворение. То е намерено в писмо на Яворов до негов приятел. Факсимилето е предоставено на "Сега" от издателство "Персей".
снимка: ИК
Така изглежда ръкописът на първото цитирано стихотворение. То е намерено в писмо на Яворов до негов приятел. Факсимилето е предоставено на "Сега" от издателство "Персей".

"И паднах сякаш поразен от гръм –

зарових плачещо лице в земята

и чух със сетни сили чуден звън –

звънът на бойната тръба и на войната..."

Това е куплет от непознато досега стихотворение на Пейо Яворов - едно от трите, чиято автентичност бе потвърдена пред БНР от доц. Милкана Бошнакова, ръководител на Българския исторически архив към Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", специалист по история на освободителното движение на Македония и Одринска Тракия. Заедно с тях има негови писма и документи, притежание на частно лице. Ръкописите са разчетени през 2019 г. от доц. Бошнакова.

През декември Мая Вапцарова обяви, че са открити нови стихове и на големия й родственик - поетът Никола Вапцаров. Оказа се обаче, че ръкописите са публикувани. Сега изглежда, че находката е оригинална - документите са свързани с Македония и са точно датирани както от самия поет, така и задочно от съдържанието им. Те отразяват дейността на Яворов като първи кмет на Неврокоп, днес Гоце Делчев, по време на Балканската война и като войвода на чета от Македоно-Одринското опълчение.

Стихотворенията не са на любовна тематика, а по-скоро на антивоенна. "Едното е по-философско, посветено на близък приятел - Тодор Николов, ботаник и дарител", обясни Бошнакова.  И допълни развълнувано: "Последното стихотворение, което е най-силно според мен и ще влезе най-вероятно не само в българските, но и в световните учебници, е озаглавено "На незнайний герой", в което той говори от първо лице единствено число, което е апотеоз на любовта към родината му.

"И тук ще стана бучка пръст,

но пак ще съм във теб, родино.

Дори и да не турят кръст,

ти, майко, пак ще помниш мойто име",

завършва стихотворението.  

"Не очаквах, че след повече от сто години е възможно да се намерят оригинали на Пейо Яворов, негови нови документи и най-вече стихотворения. Това е чудо", допълни още Бошнакова. Миналата пролет при нея пристигнал Христо Павлов, второ поколение колекционер, и именно той дал книжата за оценка на тяхната автентичност. 

"Приех да прегледам документите и тогава разбрах, че чудото е възможно. Действително те се оказаха на Яворов. Още първите минути, в които ги докоснах и видях почерка, подписа, неговия, за какво се отнася - Неврокоп 1912 година, печатите на повечето от писмата, които се съдържат сред тези документи... Оригинали са, на Яворов са и това е действително събитие", заяви тя.

Две от намерените стихотворения са част от писма до негови съратници. Сред намерените документи има и разписки, които той дава на неврокопски жители, които подпомагат изхранването на дейците на македоно-одринското опълчение; както и няколко така наречени "требвания". Яворов озаглавява по този начин документите, с които в края на октомври 1912 г. в град Кавала дава разрешение, така да се каже, освобождава своите четници от отряд номер 15 на македоно-одринското опълчение, на което той е войвода или командир - да се приберат безпрепятствено до родината".

Имало е мнения на литературни историци, че след смъртта на Мина Яворов се отказва от поезията. Новото откритие сочи, че това не е било точно така. Трите намерени стихотворения по всяка вероятност са последните, които Пейо Яворов е написал. Предстои новооткритите документи да излязат и в книга.

 

Последвайте ни и в google news бутон