Медия без
политическа реклама

Почина основателят на "Крафтверк"

06 Май 2020
"Крафтверк" на последното си турне преди година и половина.
"Крафтверк" на последното си турне преди година и половина.

Флориан Шнайдер - един от двамата основатели на германската група Kraftwerk, променила завинаги поп музиката, е починал на 73-годишна възраст от рак, съобщи "Гардиън". Вестникът се позова на негов близък музикален сътрудник, който е обявил, че Шнайдер е починал преди седмица и е бил погребан с частна церемония. Потвърждението е дошло няколко дни по-късно от "Сони Берлин".

В началото на годината "Крафтверк" обявиха, че в чест на 50-годишнината на групата през пролетта ще тръгнат на турне в Северна Америка, но се наложи да го отменят заради пандемията от коронавирус.

Роден през 1947 г., Шнайдер е син на известния архитект Пол Шнайдер-Есбелен, проектирал летището на Кьолн. Докато учи в Дюселдорф, Шнайдер започва да свири и сменя няколко групи. В експерименталната среда на немската рок сцена, наречена от британската преса "krautrock", той създава заедно с Ралф Хютер първо "Организацион", а през 1970-а двамата сформират “Крафтверк”. В началото Шнайдер свири на флейта, цигулка и китара, макар и често със силно обработено звучене, но с течение на времето започва все повече да предпочита електрониката.

"Установих, че флейтата е твърде ограничаваща — разказва той по-късно. — Скоро купих микрофон, после високоговорители, после ехо, а след това синтезатор. Накрая захвърлих флейтата; това беше един вид процес". 

След три албума, в средата на 70-те групата се разраства до квартет и става широко известна благодарение на новаторската електронна музика и влиянието, което оказва върху различни жанрове - включително хип-хоп, синти поп и рок. "Крафтверк" имат записани десет студийни албума, сред които блести култовото издание от 1974 г. Autobahn. 

Шнайдер беше и един от музикалните герои на Дейвид Боуи, който му посвети песента си V-2 Schneider, включена в албума Heroes. Той признава, че "Крафтверк" са оказали огромно влияние върху негото творчество от края на 70-те години. 

Последвайте ни и в google news бутон