Медия без
политическа реклама

Подновиха разкопките на "погребаната" църква в крепостта Кокалянски Урвич

Археолози осигуряват безплатни беседи за историята на средновековния обект

01 Юли 2024Обновена
Крепостта Кокалянски Урвич пази тайни отпреди векове в непосредствена близост до столицата.
Булфото
Крепостта Кокалянски Урвич пази тайни отпреди векове в непосредствена близост до столицата.

Преди броени дни започнаха редовните археологически разкопки за сезона на средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира край Панчарево в непосредствена близост до София. Националният исторически музей изпълнява втория етап на проекта In situ fresco с финансовата подкрепа на програма „Култура“ на Столична община. Тазгодишните проучвания ще бъдат насочени към изследването на Църква №2, или както стана известна – „погребаната църква“, открита през 2021 г. от археологическия екип с ръководители Виолина Кирякова от НИМ и д-р Филип Петрунов от Националния археологически институт с музей към БАН.

Църква № 2 се намира в цитаделата (вътрешното укрепление на крепостната система) и бе установено, че е функционирала до края на ХІV век. Както и „Сега“ по-рано съобщи, археологическите разкопки в този сектор станаха неизбежни след установяването на мащабен иманярски изкоп. След първоначален оглед теренът се е оказал богат на сребърни предмети и монети от Средновековието. За съжаление, незаконните иманярски набези са засегнали църквата, като са прокопали централната й част, унищожавайки голям брой безценни стенописи.

За "Сега" д-р Филип Петрунов разказа, че през ХІV век църквата е била разрушена и изгорена от нашествениците, а населението от цитаделата - изселено в подножието на хълма. Монасите от създадения по-късно там манастир, функционирал в периода ХV-ХVІІ век, са "погребали" ритуално останките от храма с пръст, като пред абсидата над нивото на основите са заровили кръст - част от сватбена корона, и елемент от кандило. Този акт има отражение във фолклора - съществува народна песен за "сватба с черната земя", посочи д-р Петрунов.

В помощ на археологическия екип на НИМ при опита му за съхраняване на старината и извличането на максимално количество информация, както и за опазване на културните ценности от края на Второто българско царство, миналото лято в работата се включиха и ученици от Националната гимназия за древни езици и култури в София. Очаква се и през този сезон приобщаването на младата аудитория към археологически проучвания в реално време да продължи, с което се изпълнява и една от предварително заложените цели в проекта – възможност за неограничен достъп до културно наследство, природа и образование. Д-р Филип Петрунов уточни, че интерес към тазгодишните разкопки от страна на гимназистите има още отпреди няколко месеца, по този повод вече е разговаряно с преподавятеля по история в НГДЕК Симеон Хинковски и 14 ученици вероятно до края на тази седмица ще се присъединят към екипа на проучването.

През настоящия сезон, освен  археологическа практика за ученици, Виолина Кирякова и д-р Филип Петрунов осигуряват безплатни беседи за историята и археологията на обекта Кокалянски Урвич. Проучванията на място ще продължат до средата на юли, а столичният градски транспорт позволява лесен достъп до обекта, до който може да се достигне с новите двуетажни автобуси на автобусна линия №3.

Средновековната крепост Кокалянски Урвич е разположена на десния стръмен бряг на река Искър, в Лозенската планина, на рида Средобърдие на 20 км от центъра на София по пътя за Самоков. В този район реката образува живописен меандър, който е обявен за природна забележителност. Крепостта е създадена вероятно през IX-X век, но се споменава най-често през XIII и XIV век по време на Втората българска държава във връзка с последните продължителни битки срещу османските нашественици при отбраната на Средец.

 

Последвайте ни и в google news бутон