На днешния ден, 12 октомври, точно преди една година си отиде Милчо Левиев (1937-2019). Годишнината от смъртта на виртуозния джазмен ще бъде отбелязана с концерт на Биг бенда на БНР на 14 октомври в "София Лайв клуб", с който стартира новия сезон на оркестъра. Програмата е посветена на забележителния български музикант, който преди повече от 50 години беше диригент на същия Биг бенд, както и негов композитор, аранжор и пианист. Третата причина за събитието е промоцията на новия албум „Анти валс. Музика за Биг бенд“ на Милчо Левиев.
Пак през октомври, но 2014 г. Музикалната къща на БНР продуцира уникалния хибриден проект на Милчо Левиев и хор "Космически гласове" с диригент Ваня Монева и с участието на бенда с диригент Антони Дончев, а в зала "България" се състоя на концертната промоция на албума "Пътешествия в два свята". В него маестрото направи своеобразно обобщение на своя житейски и творчески път, по който все така активно продължава да търси общите неща, а не различията. С "Пътешествие в два свята" Милчо Левиев сбъдна мечтата си да съчетае ритмичното и хармонично богатство на българсия фолклор с музикалния език на съвременния джаз.
В "Анти валс-музика за Биг Бенд" е включено и парчето „Така ший“ от концерта през 2014 г. с хора на Ваня Монева. На живо в сряда ще прозвучат също емблематични джаз пиеси като "Блус в 9", "Блус в 10", "Студиа", "Анти валс" - от периода 1962-1966 г. Те са композирани, аранжирани и дирижирани от Милчо и са записани и са записани от Биг бенда в Първо студио на БНР. Това са първите му пиеси, в което смесва джаз и български фолклор. Удивително е, как те звучат все едно са писани вчера - добрата музика не остарява.
В албума са включени още изпълнения с от 2010-а („50 години Биг бенд на БНР“), 2013-а и 2018-а („Пътешествие отново - 80 години Милчо Левиев“). Специални гости на концерта в "София лайв клуб" са солистите Вики Алмазиду (вокал), Михаил Йосифов (тромпет) и Стоян Янкулов (ударни).
Ако чуе заглавието на последния си албум - „Анти валс“, Милчо сигурно ще се усмихне. Историята, свързана с него, е една от многото причини, довели го решението да замине за САЩ. Това е една от последните пиеси, писани от него за Биг бенда. След записа ѝ в Първо студио го викат в Комитета за култура с един въпрос - защо е нарекъл тази пиеса „Анти валс“? „Защото е анти валс - отговоря Милчо. - Не е валс, а анти валс“. „Е, тогава няма да я свирите“, уведомили го от Комитета.
По онова време властта беше известна с подозренията си към всичко „анти“, а нейните представители - с пълното отсъствие на чувство за хумор. За разлика от Милчо Левиев, при когото хуморът беше навсякъде - и в историите му, и в импровизациите, и в нестандартните музикални идеи, а понякога и в заглавията.