Медия без
политическа реклама

Пришълецът се завръща в тялото на съветски космонавт

Критици ще отличават най-ощетените жанрове - екшън, ужаси, супергероите и фантастиката

04 Дек. 2020
Кадър от филма „Спутник“.
Кадър от филма „Спутник“.

Както знаем от холивудските филми, с американските астронавти вече се е случвало почти всичко - от космически одисеи през посещения на маймунски планети до сблъсъци с неканени пришълци. За разлика от тях животът на колегите им от СССР изглеждаше като пълна съветска скука - особено във вида, в който го показваше киното. Всъщност, кой знае защо, съветското кино изобщо не го показваше (Соларис“ на Тарковски не е филм за съветската космонавтика). Напоследък това се променя. 

През 2013 г. излезе биографичната драма „Гагарин. Първият в космоса“, но лайтмотивът на филма не беше космосът, а борбата за правото да бъдеш първи. През 2017 г. излезе "Времето на първите" - за излизането на Алексей Леонов в открития Космос, който беше базиран на реални събития, а малко по-късно и "Салют 7" - също по действителен случай - с аварията на едноименната космическата станция. Според повечето зрители филмът е добър, а двамата космонавти, участвали в спасителната операция, бяха впечатлени от визуалното представяне на космоса, безтегловността и станцията, но според тях събитията съвсем не са били чак толкова драматични.

Въпреки че „Салют 7“ доскоро можеше да се гледа в HBO Go, популярността на тези малко или много реалистични руски продукции далеч не можеше да се сравнява с успехите на холивудските космически екшъни, ужаси и фантастики. Тази година се появи един руски филм, който изглежда е първата стъпка в тази посока.

Руското му заглавие е "Спутник“

(по-скоро като спътник, в значението на думата отпреди космическата ера), а действието се развива в СССР през 1983 г. При завръщането от мисия на поредния космически кораб се оказва, че от двамата космонавти в него само единият може да се смята за жив. Какво се е случило на борда е загадка. Фактите показват, че екипажът се е натъкнал на непозната форма на живот, която се е заселила в космонавта Вешняков (Пьотр Фьодоров), без да го пита. Под ръководството на човек в униформа на полковник, чието име така и не научаваме (изигран от Фьодор Бондарчук), неврофизиологът Татяна Климова (Оксана Акиншина) се опитва да спаси астронавта и да изследва неканения гостенин. Но едновременно се случва и обратното - извънземният паразит започва да изследва съветските изследователи...

SPUTNIK Official Trailer (2020) Sci-Fi Alien Movie HD© 2020 - Vertigo Releasing

Режисьорът се казва Егор Абраменко и ако не е роднина на Джей Джей Абрамс (режисирал "Стар Трек" и "Междузвездни войни"), то най-малкото има подобни интереси към космоса и чудовищата. Причината да се сетим за този филм, все още не достигнал до българските зрители по официалните канали, че той вече има две номинации за едни съвсем нови награди:

Супер изборът на критицитите 

Те са производни на отличията „Изборът на критиците“, но са техен по-комерсиален вариант. Идеята е да бъдат отличени най-добрите постижения в жанрови филми за кино, телевизия и домашно гледане. Оценяваните категории са супергерои, екшън, ужаси, научна фантастика, фентъзи и анимация - „жанрове, които са много популярни и любими на феновете, но от много дълго време биват пропускани от повечето наградни шоута“, се казва в официалното съобщени на Асоциацията Изборът на критиците. Първата церемония по връчването им ще се състои на 10 януари 2021 г., във виртуален формат, поради пандемията COVID-19, което е жалко, защото сред номинираните има много звезди. 

Супер наградите на критиците ще бъдат раздавани в 16 категории за кино и още 16 за телевизионни сериали. 

Номинираните

"Палм Спрингс" на Hulu и NEON води при номинирани за филм в общо 5 категории — най-добра научна фантастика /фентъзи,  актьор  Анди Самбърг,  втори актьор и злодей за Дж. К. Симънс и актриса за Кристин Милиоти.  Няколко филма имат  по четири номинации, включително „Хищни птици“ (Warner Bros.), Freaky (Universal), „Напред“ (Disney+), „Соник: Филмът“ (Paramount), „Ловът“ (Universal), The Old Guard (Netflix) и The Willoughbys (Netflix). „Страната на Лъвкрафт“ (HBO) получи най-много номинации от телевизионните сериали - шест. 

“Сред номинираните в първото издание на новите награди, освен руският филм "Спутник" (за най-добър хорър и най-добър актьор в хорър) са още филми като "Лоши момчета завинаги", Extraction и "Тенет" и актьори като Том Ханкс (за Greyhound), Крис Хемсуърт, Уил Смит, Блейк Лайвли и Хилари Суонк — в екшън категориите за филми.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата