Медия без
политическа реклама

Режисьорът на "Наистина любов" се извини за шегите с дебели и липсата на чернокожи

Ричард Къртис бе "изобличен" от собствената си дъщеря

17 Окт. 2023
"Наистина любов"
"Наистина любов"

Ричард Къртис, режисьор или сценарист на култови британски комедии като "Наистина любов", "Дневникът на Бриджит Джоунс" и "Нотинг Хил", се извини за липсата на расово многообразие в тях, както и за шегите с женските телесни размери. Той стори това в интервю с дъщеря си Скарлет - активистка и писателка, която бе поканена като модератор на литературния фестивал Cheltenham, организиран от "Таймс" и "Сънди Таймс". Дискусията, водена от нея, се наричаше "Феминистките не носят розово (и други лъжи)", пише "Гардиън".

66-годишният Ричард Къртис призна пред публиката, че шегите с женските килограми "вече не са смешни". А липсата на чернокожи персонажи във филма си от 1999 г. "Нотинг Хил", чието действие се развива в едноименния лондонски квартал с расово разнообразно население, той нарече "грешка". 

"Спомням си какъв шок изпитах, когато преди пет години Скарлет ми каза: "Вече не можеш да използваш думата "дебела", заяви режисьорът. "О, тя беше права. За моето поколение да наречеш някого "пухкав" беше смешно - в "Наистина любов" имаше майтапи с това. Но те вече не разсмиват", добави Къртис. 

Няколко героини във филмите му са жертви на т.нар. body shaming. Най-вече Бриджит Джоунс, изиграна от Рене Зелуегър за пръв път през 2001 г., постоянно е обект на критики за външния си вид. Въпреки че тежи едва около 60 кг, тя бива описвана като "пълничка" и "закръглена", а сама се шегува, че има "задник с размерите на Бразилия".

И в "Наистина любов" героинята на Мартин Маккъчън, в която се влюбва британският премиер (изигран от Хю Грант), е наричана "пухкавото момиче".

Що се отнася до липсата на расова пъстрота във филмите му, заснети преди повече от двадесет години, той се оправда, че е бил в "бяло" училище и университтет и е чувствал, че не познава хората с друг цвят на кожата достатъчно, за да може да пише за тях. 

Къртис не е първият, който съжалява за "неактуалните" послания във филмите си. Сериалът "Приятели" е един от най-сочените с пръст заради липсата на расово многообразие и политическа коректност. Миналата година една от създателките му, Марта Кауфман, се самопорица публично. "Признаването на вина не е лесно. Мъчно е да се гледам в огледалото. Съжалявам, че не бях по-мъдра преди 25 години", каза Кауфман пред Los Angeles Times. 

"Има цяло поколение от хора, деца, които се връщат към епизодите на "Приятели" днес и ги намират за обидни. Имаше неща, които никога не са били умишлени, а други... е, трябваше да ги премислим, но не мисля, че имаше такава чувствителност като сега", заяви и една от звездите на "Приятели" - Дженифър Анистън. 

Последвайте ни и в google news бутон