Медия без
политическа реклама

Със Саша Гьотцел и Георги Черкин честваме 250 години Бетовен

25 Февр. 2020
Солистът на пианото Георги Черкин
Солистът на пианото Георги Черкин

Първият концерт на Бетовен и неговата Пета симфония ще звучат в зала "България" на 27 февруари. Събитието е част от цикъла концерти, с които Софийската филхармония отбелязва годината на великия композитор. На диригентския пулт застава маестро Саша Гьотцел, който от този сезон е главен гост-диригент на Националния оркестър. Солист е любимецът на българската публика Георги Черкин.

Лудвиг ван Бетовен е роден преди 250 години и юбилеят му е тазгодишният лайтмотив сред изпълнителите и любителите на класическата музика по целия свят. Той посвещава Първия си концерт за пиано на своята ученичка Анна Луиз Барбара Одескалки, племенница на графиня фон Кеглевич, известна като „Бабет". Премиерата на творбата е в Прага през 1798 г., солист на пианото е самият композитор, а две години по-късно концертът е изпълнен и във Виена.

Това е първият публикуван клавирен концерт на Бетовен, но всъщност е вече третият му опит в жанра. Още през 1784-а композиторът създава концерт за пиано в ми бемол мажор, а Вторият клавирен концерт, въпреки че е публикуван след Първия – през 1801 г. в Лайпциг - е написан десет години по-рано.

Едно от най-популярните и най-често изпълнявани произведения в класическата музика, Петата симфония на Бетовен представя най-ярко основната идея в цялото му творчество, която обикновено се формулира така: „чрез борба към победа". Въпреки неуспешната премиера през 1808-а, много скоро тя получава широка известност и си извоюва репутацията на водещо произведение, което Ернст Теодор Амадеус Хофман нарича „едно от най-значимите произведения на епохата".

Именитият диригент Саша Гьотцел изпитва особен сантимент към творчеството на големия класик: "Бил съм в досег с музиката на Бетовен откакто се помня. Още като дете съм го слушал без да имам представа кой е; впоследствие като студент - във възторг от това какво можеше да породи музиката му в душата ми; и най-сетне, като професионален музикант неспирно изучавах ДНК-то на творчеството му, за разбера по-добре какво евентуално би искал той да научим чрез музиката си. Честно казано, смятам, че никога няма да разберем напълно неговата музика. Това е като да се опиташ напълно да разбереш Вселената - невъзможно е. Тук действат сили и закономерности, които надминават способностите на интелекта. А веднага щом открием нещо ново и го разберем, то чисто и просто отваря врата към съвършено нова галактика."

Ювелирната техника на Георги Черкин го поставя сред най-обичаните български музиканти. Кариерата му на концертиращ пианист започва през 1996 г., когато дебютира с Втория клавирен концерт на Рахманинов в зала „България" със Софийската филхармония. Изнася концерти в световни зали като Auditorio в Рим, Musikhalle в Хамбург, Convention Center в Окинава, Kaufmann Concert Hall в Ню Йорк, Palais des Beaux Arts в Брюксел. През последните години е награждаван за принос в развитието и популяризирането на културата в страната като "Кристална лира", "Златен век", "Златно перо" и др. 

 

Последвайте ни и в google news бутон