В аукцион, посветен на 80-годишнината на Йосиф Бродски, който ще се състои на 30 май в московската тръжна къща "Антиквариум", има един необичаен лот - пожълтяло ксерокопие на непубликувано досега стихотворение на поета, съобщава "Форбс".
Оригиналът на стихотворението, наречено "Посмотрите, кто умер" ("Вижте кой почина") написан на ръка от Бродски, е унищожен някъде дълбоко из перлустрационните анали на КГБ или събира прах в някой таен архив. Но едно копие се е съхранило. С години закъснение то все пак е намерило адресата си - поета и преводач Анатолий Найман.
Според Найман Бродски написва стихотворението през 1977 г. , малко след смъртта на Елвис, на гърба на пощенска картичка със снимка на Краля на рока, която планира да му изпрати от Лондон. При случайна среща я показва на Ефим Славински (руски дисидент, който работи в Би Би Си).
Славински се усъмнява, че картичка със снимка на рок звезда и стихове от Бродски ще стигне до получателя си в СССР, и за всеки случай моли да ѝ направи ксерокопие. Оказва се прав - картичката с оригинала наистина изчезва. След падането на Желязната завеса той лично предава ксерокопието на Найман в Москва.
Една година по-рано Анатолий Найман пътува до Ню Йорк, където се среща с Йосиф Бродски и двамата се снимат в ателието на друг руски емигрант, който му дава няколко контролни разпечатки от кадрите. А на другия ден ателието на фотографа, заедно с негативите, изгаря при случаен пожар. Една от запазените разпечатки също участва в търга, очакваната ѝ цена е между 10 000 и 20 000 рубли, а за стихотворението наддаването започва от 50 000 рубли (около 750 евро).
Йосиф Бродски - вероятно единственият нобелист, който няма завършено средно образование, щеше да навърши 80 години на 24 май.
Баща му е военен фотокореспондент, а майка му – счетоводител. Когато е съвсем малък, Йосиф и родителите му преживяват обсадата на Ленинград. След седми клас Бродски напуска училище и започва работа в завод. Пет години, след като напуска училище, Йосиф вече е работил като като пазач на фар, парнаджия, дори общ работник в изследователска експедиция. През цялото това време чете неуморно, безсистемно, учи самостоятелно английски и полски.
През 1960 г., когато е на 20, Бродски за пръв път излиза пред публика - на сцената на Двореца на културата в Ленинград по време на Турнир на поетите той чете своето стихотворение „Еврейското гробище”. То става причина за скандал, стига се дори до ръкопашна схватка. И още от този миг Бродски става неудобен. Започва дългото му преследване от съветските власти.
През 1964 г. е арестуван за "тунеядство" заради липсата на редовна работа и осъден на пет години заточение. Прекарва 18 месеца в Архангелска област заедно с истински криминални престъпници. Но под натиска на културната общност, включително на Анна Ахматова, Дмитрий Шостакович и дори Жан-Пол Сартр, присъдата му е намалена и той се връща у дома в Ленинград. В Архангелск пише някои от най-известните си стихотворения, подготвя стихосбирката „Зимна поща”.
Само четири стихотворения на Бродски са издадени в Съветския съюз, повечето му работи се появяват на Запад. На 4 юни 1972 г. е изгонен от родината си и пет години по-късно става гражданин на САЩ. През следващите 24 години поетът, незавършил училище, е успешен преподавател в шест висши учебни заведения в Америка и Великобритания, чете лекции дори в Кеймбридж. В САЩ издава осем стихосбирки на руски език, пише успешно стихове и на английски.
През 1987 г. получава Нобеловата награда за литература, носител е и на Ордена на почетния легион във Франция и редица други отличия. В родината си е реабилитиран едва след промените, а през 1990 г. е възстановено съветското му гражданство, но така и не успява да види живи родителите си. Бродски почива от инфаркт в Ню Йорк на 28 януари 1996 г., а прахът му е пренесен във Венеция.