Медия без
политическа реклама

След 80 години Венеция ще потъне

Италия трябва спешно да предприеме мерки за спасяването на рушащия се град, казват учени

13 Яну. 2022
Наводнение във Венеция през 2019 г.
EPA/BGNES
Наводнение във Венеция през 2019 г.

Една от най-авторитетните италиански научни организации - Венецианският институт за наука, литература и изкуства, поиска от италианския премиер Марио Драги да създаде нов комитет за защита на Венеция от повишаването на морското равнище. Не само Венеция, но и Италия като цяло няма разработена ясна национална стратегия за борба с този пробле, разказва в TheArtNewspaper Анна Съмърс Кокс — дългогодишен член на редколегията на изданието и на Венецианския институт.

Учените отдавна предупреждават, че относителното ниво на Средиземно море ще се повишава със същата скорост като нивото на океаните;  през 2011 г. експерти от CNR-ISMAR, водещия италиански изследователски институт за океанология, заявиха, че без съмнение ще бъдат достигнати стойности, които ще сложат край на съществуването на венецианската лагуна и града. 

Оптимистичната прогноза на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) за 2021 г. предвижда повишение на морското равнище до края на века с 28–55 см. При песимистичната оценка за последиците от глобалното затопляне очакваното повишение е 63–101 см. В случая с Венеция всеки прогнозен сценарий ще се влоши от слягането на геоложката платформа, върху която се намира градът, с около 2 мм годишно. Бариерите по проекта MOSE вероятно ще трябва да бъдат затваряни повече от 260 пъти годишно, причинявайки непоправими щети на екосистемата на лагуната и града.

„Средното ниво на водата във Венеция достигна най-високото ниво в историята на града. От 1897 г. насам нивото на лагуната се е повишило с най-малко 35 см, казва Марио Пиана, архитект по консервацията на катедралата "Сан Марко", професор в университета на Венеция и член на Венецианския институт за наука, литература и изкуство...  - Солената вода, попиваща в почвата, в която са забити пилоните на сградите, бавно се издига покрай носещите стени, сантимметър по сантиметър. Това е непрекъснат процес. Водата се изпарява, а това води до свръхконцентрация на соли (в 1 куб. м. стена често се намират 70–80 кг сол), които се разтварят и кристализират отново и отново, разрушавайки основите и тухлените стени. Вече са пострадали около 15 хиляди сгради".

Щетите, причинени от капилярна влага, могат да бъдат овладени чрез създаване на влагонепроницаеми канали в стените, като същевременно долните нива на зидарията се премахнат и се заменят с нови. Друга възможност е деминерализация на стените с помощта на продължително изплакване, което прави възможно по-доброто съхраняване на историческия облик на сградите. Въпреки това ползите от всички тези сложни и скъпи мерки ще намалеят значително, ако нивото на водата се повиши само с 20-30 см (каквато е прогнозата в доклада на Междуправителствената група по изменение на климата за 2021 г., ако глобалното затопляне се ограничи до 2 градуса). Те ще са напълно безрезултатни, ако покачването е 70 см (при увеличение с 3 градуса).“

Инициаторите на отвореното писмо, бившият и настоящият президент на Венецианския институт - Херардо Ортали и Андреа Риналдо, и авторката на този текст, която между 1999 и 2012 г.  оглавяваше фонда „Венеция в опасност“, смятат, че Драги трябва да намери радикално нов подход към защитата на Венеция и нейната лагуна. Те призовават за създаването на нов, независим от местните политически кавги комитет с пълни правомощия, който наистина да защити Венеция и нейната екосистема за векове напред. Като добър пример за подражание е посочена нидерландската програма за защита от наводнения Delta. Мнозина смятат, че Европейският съюз също трябва да има пълномощия по въпроса.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата