Спектакълът „Елементарните частици“ по едноименния роман на Мишел Уелбек на режисьора Крис Шарков стана първият български проект, който получава марка за театрално качество Prospero NEW, и влезе в първоначалния списък от 24 спектакъла, които могат да пътуват между партньорските театри в Европа. До края на инициативата се очаква този списък да нарасне до 100 заглавия, съобщиха от Народния театър „Иван Вазов“, чиято продукция (на програма „Театър+“) е „Елементарните частици“.
Деветнайсет от най-престижните театрални институции от Европа в момента обменят творчески идеи в Народния театър „Иван Вазов“ в рамките на тридневен форум с акцент върху международното културно сътрудничество и подкрепата за изгряващите театрални таланти, разказват от първата ни трупа. Мащабната платформа „Просперо – Нова европейска вълна в театъра“ (Prospero – New European Wave) стартира с работна среща в София, а националният театър на България е първият домакин на инициативата. Нейната водеща цел е да подкрепи развитието на повече от 300 изгряващи театрални таланти от цяла Европа, които вече са се наложили на национално ниво и са готови за следваща крачка в кариерата си, стъпвайки на европейска и международна сцена.
„Благодаря на създателите на платформата за упоритостта и амбицията в един свят, в който си поставяме стени, да работим за това да ги преодолеем и да се обединим в популяризирането на театралното изкуство. Благодаря и на всички партньори – наши приятели от най-престижните театри и фестивали, че имаме възможност заедно да променяме нова Европа“, отбеляза директорът на Народния театър Васил Василев при откриването на пресконференцията за медиите.
„Всяка сцена е място, на което да споделяме европейската култура. В отделните държави се поставят пиеси на автори от различни националности, но ние сме много тясно обвързани. Сега ситуацията е различна отпреди 20 години – виждаме, че младите хора вече говорят друг език и те нямат проблем да преодоляват граници. Това е и причината, поради която ние смятаме, че тази платформа е необходима за развитието на европейската култура“, заяви Серж Рангони, изпълнителен директор на Театъра на Лиеж (Белгия) и бивш президент на Европейската театрална конвенция.
По време на срещата в София бе изтъкнат ангажиментът на платформата да работи за подобряване на цялостната среда за развитие на следващото театрално поколение в Европа. Театралите подчертаха важността на защитата на артистичната свобода и подкрепата между културните институции, особено в контекста на засилени крайни политически движения, както и върху по-дългосрочни теми като подобряване на условията на труд за артистите.
Проектът предоставя редица възможности, организирани в над 150 дейности до 2028 г. Те включват създаването на марка за театрално качество Prospero NEW, турнета на спектакли на изгряващи режисьори, копродукции, ателиета, менторски програми и резиденции за пробиващи артисти. Платформата е съфинансирана от програмата „Творческа Европа“ на Европейския съюз, общият ѝ бюджет е 4,2 милиона евро, като 3 млн. от тях ще бъдат директно инвестирани в подкрепа на артисти.
Единственият представител на България в престижната платформа е Народният театър. Международните гости се запознаха с работата на част от българските режисьори от по-младото поколение, поставяли спектакли в Народен театър „Иван Вазов“ през последните две години – Крис Шарков, Боян Крачолов, Елица Йовчева, Василена Радева, Любомир Колаксъзов.
„Просперо“ е първата театрална платформа, получила подкрепата на програма „Творческа Европа“ на Европейската комисия. Както и „Сега“ писа, неин инициатор е театърът на Лиеж (Белгия), а партньори, заедно с Народен театър „Иван Вазов“, са престижни национални театрални институции и фестивали от осемнадесет европейски държави: културен център „Белем“ – Лисабон (Португалия), Международен театрален фестивал – Дъблин (Ирландия), Фондация „Емилия Романя“ (Италия), Международен театрален фестивал – Авиньон (Франция), Държавния театър на Гьотеборг (Швеция), Национален драматичен театър „Иван Франко“ – Киев (Украйна), Национален драматичен театър – Каунас (Литва), Национален театър на Прага (Чехия), Национален театър на Гент (Белгия), Център „Онасис“ – Атина (Гърция), Театър „Шаубюне“ – Берлин (Германия), Театър „Повечезни“ – Варшава (Полша), Международен театрален фестивал – Сибиу (Румъния), Международен театрален фестивал – Тбилиси (Грузия), Фестивал „Темпорада Алта“ – Херона (Испания), Фестивал „Винер Фествохен“ – Виена (Австрия), Театъра на Лиеж (Белгия), Хърватски национален театър „Иван Зайц“ – Риека (Хърватия).