Миналия месец демонстрантите на Black Lives Matter в Бристол, Великобритания, влязоха във всички световни новини, когато свалиха статуя на търговеца на роби от XVII век Едуард Колстън и я хвърлиха в река Ейвън. Сега върху опразнения пиедестал вече има нов паметник - на протестиращ, съобщава Си Ен Ен.
Британският художник Марк Куин е издигнал статуя, изобразяваща жена с вдигнат юмрук на мястото, където доскоро стоеше Колстън. Той е използвал за прототип на произведението си снимка на Джен Рийд - жителка на Бристол, която един ден през юни, докато се прибира от поредната протестна демонстрация, се качва на опразнения постамент. И вдига юмрук - по нейни думи - „в памет на загиналите и продадените в робство от Колстън, както и на всички изпитали несправедливости само заради цвета на кожата си“.
Куин видял снимката на Джен Рийд върху пиедестала и си помислил че този прекрасен момент може да бъде пресъздаден като статуя и да остане там малко по-дълго. Художник потвърди, че не е получавал разрешение от властите за поставяне на временна статуя. А кметът на града коментира, че бъдещето на статуята трябва да бъде решено от жителите на града.
Днес, 24 часа след поставянето ѝ, статуята беше свалена. Тя вече успя да предизвика разделение по-голямо от това, което предизвикваше статуята на роботърговеца Колстън - не само сред обществеността, но и в арт средите.
Според скулптора Томас Дж. Прайс, на когото е поръчан паметник на поколението “Уиндръш” (мигрантите от страните от Общността на нациите, заселили се във Великобритания между 1949-а и 1971-ва), статуята на Джен Рийд е „опортюнистичен трик“:"Мисля, че би било много по-полезно, ако белите художници се изправят пред „белотата“, вместо да използват липсата на черно представителство в изкуството, за да бъдат приемани по-добре“.
Други, като носителката на “Букър” Бернардин Еваристо, говорят за „инициативност“ и „социален активизъм“, пише "Гардиън". Еваристо казва, че се възхищава на Куин за това, че „е създал тази невероятна статуя в сътрудничество с Джен Рийд, финансирал я е сам, а след това я е монтирал в ранните часове, преди да може да бъде спрян“. По този начин, освен че демонстративно поема ангажимент към каузата на Black Lives Matter, той се опълчва и срещу липсата на публични статуи на черни жени в Обединеното Кралство, смята писателката.
Кметът на Бристол Марвин Рийс написа в Туитър, че макар да разбира, че „хората искат да се изразят“, статуята е поставена без разрешение и ще трябва да бъде премахната. "Тук не става въпрос за сваляне на статуя на Джен, която е много впечатляваща жена", каза той пред Би Би Си. "Тук става въпрос за сваляне на статуя на скулптор от Лондон, който е дошъл тук и я е поставил без разрешение."
Говорител на общинския съвет коментира, че статуята на Джен Рийд е отнесена в градския музей, където ще остане, докато бъде прибрана или дарена от автора - или докато жителите на Бристол решат съдбата. Куин ще бъде глобен със сума, равна на разходите по премахвант на статуята. Междувременно Рийд и Куин заявиха, че ако скулптурата бъде продадена, приходите от продажба ѝ ще отидат в подкрепа на обучението по Черна история в училищата.