Медия без
политическа реклама

Вдигнаха полата на Мерилин въпреки протестите

Огромна статуя на кинозвездата се издигна в Палм Стрингс

25 Юни 2021
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Туристите обичат да се пъхат под полата на Мерилин.

Във филма "Проклетите седем години" Мерилин Монро има една сцена, в която преминава с бяла рокля над вентилационна шахта. Въздушното течение повдига полата ѝ и всички виждат бельото на звездата, което за консервативната 1955 г. си е истинско чудо на свободомислието.

Тази знакова сцена от комедията на Били Уайлдър бе претворена в осемметровата скулптура "Завинаги Мерилин", създадена от Сюард Джонсън през 2011-а. В последното десетилетие тя се е издигала на различни места по света, включително Чикаго, Австралия и Палм Спрингс, но завръщането ѝ в калифорнийския град не премина без скандали, съобщават "Варайъти" и Си Ен Ен. Сред най-меките определения за нея бяха "сексистка" и, малко по-изненадващо, "извор на хомофобия и трансфобия". 

От тази седмица статуята се издига пред Музея на изкуството в Палм Спрингс. Макар да не е свързана с експозицията и да не е собственост на музея, първото, което вижда всеки излизащ от него, са гащите на Мерилин Монро. Както настоящият, така и предишните трима директори на културната институция казаха пред медиите, че мястото на провокативната скулптура не е пред сградата, но градската управа не ги послуша. Тя подчерта, че статуята се намира на над 30 метра от входа на музея и е очевидно, че не е част от колекцията.

"Завинаги Мерилин" е притежавана от местна туристическа агенция и вече се е издигала в Палм Спрингс в периода 2012-2014 г., но на друго място. Собствениците и общинските власти са сигурни, че импозантната статуя привлича в града повече туристи, но далеч не всички са съгласни с тях. Организацията CReMA (съкратено от Комитет по преместването на Мерилин) е завела дело срещу общината за премахването ѝ от входа на музея. Според нея аргументът на общината, че иска да помогне на всички бизнеси в околността, загубили приходи от COVID-19, е несъстоятелен.

По време на откриването, в което с полет се включи запазен военен самолет от Втората световна, няколко десетки протестиращи се подредиха пред статуята с плакати и викове "Експлоатация!" и "Женомразството трябва да си ходи!". Противниците на монумента са го прекръстили на #MeTooMarylin.

"Това може и да е било приемливо през 50-те, но през 2021 г. все още се борим за същото и жените казват "стига", заяви пред местния в. Desert Sun Емилиана Герека от Women's March Foundation.

"Такъв колосален монумент на мизогинията е ужасен сам по себе си, но издигането му в ЛГБТИ месеца е още по-отблъскващо", написа "Лос Анджелис таймс". Акцентът върху темата идва от това, че Палм Стрингс е изключително гостоприемен към хора с нетрадиционни сексуални ориентации - смята се, че такива са близо 1/3 от 50-те му хиляди жители.

Планирано е Мерилин да остане в Палм Спрингс 3 години - ако, разбира се, гражданският гняв не доведе до по-ранното ѝ събаряне или премахване, както се случи с други спорни (макар и по други причини) паметници по света.

Още по темата