"Героите между нас" е основният фокус в четвъртия Международен етнографски филмов фестивал "ОКО", чиито физическо и онлайн издание започват заедно - на 1 октомври, неделя. Създател и главен двигател на форума е бесарабската българка Тетяна Станева. Чрез дарителска кампания тя успя набере финансиране за провеждането на четвърто издание. Освен подадената ръка от гражданите "Око" се радва и на подкрепата на Посолството на Украйна в България, Изпълнителна агенция за българите в чужбина, Центъра на бесарабските българи у нас, Фондация "Комунитас", Фондация "Манол Пейков и приятели". СУОБ "Мати Украйна".
Сред филмите има такива, които разказват моменти от войната в Украйна, но също и ленти от Куба, Молдова, Бразилия, Иран, Коста Рика, Италия, Норвегия, Кюрдистан и др., които показват екокатастрофи, революции, отношения между поколенията, връщане към традиции и много други.
Откриването на 1 октомври е с украинския "Живот на предела". Той е създаден по фрагменти от спомените на ветераните Павло и Юрко, които подреждат мозайка от причините и последствията, съставляващи настоящата руско-украинска война — от края на 2013 г. до наши дни. Украинската вечер ще включва и аукцион, всички приходи от който ще бъдат дарени на 88-и отделен батальон на морската пехота, който се състои предимно от етнически българи и е базиран в Болград (Одеска област), родно място и на филмовия фестивал "Око".
Сред филмите акценти е и "Мъдрото магаре", който пренася зрителя в Пулия през май 2021 г. Там група изпълнители на фолклорна музика решава да направи 200-километрово пътешествие пеша от Торре Гуачето (Бриндизи) до Санта Мария ди Леука (Лече) по древните пътища на Виа Франчиджена (поклоннически маршрут).
"Редът на нещата" разказва за 90-годишния Александру, който не спира да се занимава с градинарство и да се шегува, а също продължава да поправя часовници в работилницата, която баща му открива през 1909 г. някъде в Южна Румъния. В златната селекция намира място и финландският "Златната земя", чийто герой е финландецът от сомалийски произход Мустафи. Научил, че земята на предците му в Африканския рог (Сомалийския полуостров) е богата на мед и злато, той решава да напусне сигурния, но скучен живот със семейството си във Финландия – страна, която е призната за най-щастливата и най-спазваща равноправие в света – и да замине за Сомалиленд, самопровъзгласена държава в Източна Африка.
Друго интересно заглавие е "Гюто". Филмът е създаден от невероятно желание да чуеш звука на океана в Хималаите, което отвежда режисьорката Филипа Кардосо и трите ѝ момичета в Гюто, където в един тибетски будистки манастир, разположен на височина, ден и нощ ехти звукът на свещени тантрически песнопения за медитация, „които звучат като вълните на океана.“
Сръбски филм също е част от селекцията. Документалната продукция на Боян Дакич "Ябълката не пада далеч от дървото" отвежда зрителя на разходка по таваните на ромските къщи из Войводина - режисьорът открива около стотина VHS касети, на които е заснето най-важното събитие в живота на ромите – сватбата и сватбените обичаи.
Богатата и колоритна селекция на "Око" е включва още интересни заглавия като "Остава само гоненето", "Аркадашлох – проблем, който никого не занимава" и др. Физическо издание на фестивала ще се допълни и от съпътстваща програма, свързана с етнографията и обичаите на общности от целия свят от 1 до 7 октомври в София, където прожекциите ще са в кино G-8. За първи път Neterra.TV+ ще бъде партньор и онлайн домакин на фестивала, като в платформата зрителите от цялата страна ще могат да се насладят на богата пълнометражна и късометражна програма от над 35 заглавия чак до 31 октомври.