България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. за пръв път в историята, съобщиха от пресцентъра на Министерството на културата. Предложението е гласувано тази сутрин в рамките на настоящата 46-а сесия на ЮНЕСКО в Делхи, Индия.
Българската страна е издигнала кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров е провел поредица от срещи с делегати от различните държави, на които е била установена положителна нагласа и желание да подкрепят България. Нашата кандидатура е получила и безрезервна подкрепа от парламентарно представените партии у нас, похвалиха се от МК.
„Културното наследство е онази част от историята ни, която ни дефинира като цивилизация. Веднъж в годината ЮНЕСКО събира Комитета за световно наследство, всяка година в различна страна. През 2025 г., за първи път в историята, за домакин на сесията на Комитета е избрана България“, казва Найден Тодоров и посочва какво означава това домакинство. Занимаващите се с култура и наука ще видят възможности за срещи и обмяна на опит с колеги от всички краища на света, бизнесмените – за големи обороти и печалби, младите хора – за нови вълнуващи запознанства и бъдещи приятелства. А България? „България ще се заяви там, където ѝ е мястото – във фокуса на всички по света, за които културата и науката не са изпразнени от съдържание думи. Кандидатурата на България направи нещо, смятано от мнозина за „невъзможно” – обедини около една кауза всички парламентарно представени партии. А не е ли това и смисълът на културата – да обединява?“, коментира министърът с благодарност към всички, повярвали в тази кауза.
Вчера е излязло и решение на Министерския съвет за одобряване депозирането на кандидатурата на проф. д-р Николай Ненов за председател на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО и провеждането й в София през юни/юли 2025 г.
Николай Ненов е професор по музеология и етнология, директор на Регионалния исторически музей в Русе. Научните му интереси са в областта на културното наследство и музеологията, проблемите на градската етнология и културния туризъм. Експерт е по нематериално културно наследство, преподавател в Русенския университет, член на Националния съвет за нематериално културно наследство към Министерството на културата. Представител е на България за Европейските културни маршрути „Пътят на Римските императори и дунавският път на виното“ и „Дунавски път на Желязната епоха“.
Предоставянето на България на домакинството на толкова престижно събитие подчертава ангажимента на държавата ни към опазване на световното наследство и насърчава глобалното сътрудничество в тази област, обобщават от пресцентъра на МК.
То носи и предимства за България като засилен интерес към културните и природните ни обекти, което стимулира туристическия поток и икономиката. Очаква се домакинството ни да увеличи шансовете за получаване на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство. Сред очакваните ползи е също и повишеното внимание и инвестиции в културни и природни обекти, които ще подпомогнат развитието на местната инфраструктура и икономика.
В 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО се очаква да се включат делегации от 150 държави или около 1500 души. Според процедурните правила сесията се провежда в рамките на 10 дни през месеците юни и юли.