40 млн. лв. не достигат за ковид помощи за авиопревозвачите. Това съобщи за „Сега“ Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ). По думите му, транспортното министерство е предвидило за целта 60 милиона, а са нужни поне 100 млн. лв.
Браншовикът предупреди за липсата на прозрачност, защото въпросната държавна институция прави сметки да разпределя парите по начин, който не отговаря на изискванията за подпомагане на авиокомпаниите, инкасирали големи загуби по време на пандемията. Според него се предвижда основно да се субсидират тези фирми, които не са се справяли с бизнеса си преди появата на ковида. Иванджиков смята, че министерството трябва да изработи заедно с представители на сектора критериите за това подпомагане. „Досега
българските авиокомпании не са получили никакви помощи, свързани с пандемията.
Ние сме може би последната държава в ЕС, където ще има такива помощи. Година и половина само обещания и чакане. В други страни имаше дори повторно подпомагане“, каза още той.
Относно въпросните 60 млн. лв. Иванджиков добави, че от министерството готвят някакъв коефициент за раздаването на помощите. Имало е критерии, изработени от бранша на базата на брой летящи самолети и екипажи, но те са били пренебрегнати. „Те бяха дадени на министерството. Вместо това обаче в предишното 46-то народно събрание бяха предложени и приети набързо лобистки промени на бюджета за 2021 г, разрешаващи да се субсидират загуби от предишни години преди пандемията“, поясни браншовикът. В отворено писмо на АБАИ до премиера, министъра на финансите и председателя на транспортната комисия в парламента се иска да се идентифицират лицата, отговорни за включването на лобистките текстове, както и на отговорните лица в транспортното министерство, предложили и защитили поправките пред Европейската комисия.
От Асоциацията на българските авиокомпании (АБА) днес
възразиха срещу позицията,
разпространена от Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) до медиите. В него от АБА уточняват, че разпространената информация от АБАИ относно помощите, предвидени за авиосектора, е некоректна, подвеждаща и не отразява мнението на голяма част от авиопревозвачите в България. „Считаме, че разпределението на средствата се извършва по утвърдени, ясни и прозрачни критерии в одобрената от ЕК рамка”, пишат от АБА.
Иванджиков от АБАИ, припомни, че поредният удар към нашите чартърни авипревозвачи, след ковид пандемията, е войната в Украйна и отпадането на поръчките за летния сезон от тази страна и от Русия. „В момента изчисляваме какви ще са загубите на компаниите, имали заяви за превоз на туристи от там. Най-вероятно данните ще станат ясни след празниците. Сега чартърните авиопревозвачи търсят усилено други пазари и най-вероятно ще се насочат към Европа и арабските страни. Други алтернативи няма.
Турците успяха да си оставят отворена вратичка към Русия
и дори си създадоха отделна авиокомпания за превоз на летовници за техните курорти. Целта е по този начин да се заобиколят санкциите“, обясни той. Според председателя на асоциацията в момента британците и германците отменят много резервации за летни почивки в България, заради войната в Украйна и това носи нови загуби за чартърните авиокомпании. Той сравни ефекта от конфликта върху авиопревозите с изригването на вулкана в Исландия през пролетта на 2010. „Тогава, обаче спирането на полетите беше за кратък период от време, а сега не знаем кога войната ще свърши. Другият голям проблем, породен също от тази криза, са високите цени на горивата, като има големи рискове от фалит на авиокомпании. Керосинът за година скочи двойно. В западните страни поскъпването е най-голямо“, добави Иванджиков.