Анексите към договорите за обществени поръчки вече ще са публични. Освен тях ще се публикуват и документациите, разясненията, протоколите и докладите от работата на комисиите, които се занимават с провеждането на търговете. Публични ще бъдат и договорите на подизпълнителите. Това предвиждат промени в Закона за обществените поръчки, публикувани за обществено обсъждане.
Част от тази документация е налична и в момента, но е разпиляна и откъслeчна. Идеята е сега тя да се публикува на едно място - в Регистъра на обществените поръчки. Именно сключването на анекси към основните договори е една от основните практики на министерства, агенции и други държавни институции. Така изпълнението на даден проект се оскъпява значително, а обществото трудно може да разбере в крайна сметка колко точно е било платено.
Най-често, но не само, анекси се сключват по големи инфраструктурни проекти като изграждане на пътища или ремонти. Осветляването им е част от евродиректива, която България трябва да изпълни, ако не иска да влезе в наказателна процедура, става ясно от мотивите към проекта. Идеята е промените в закона да влязат в сила от 1 януари догодина, но малко по-рано - от началото на ноември, ще бъде направено поетапно въвеждане на електронното възлагане на обществени поръчки.
Подаване на е-документи е предвидено и в момента по част от европрограмите като "Конкурентоспособност", но сега се предвижда този обхват да се разшири. Това ще се реализира чрез централизирана електронна платформа, става ясно от предложенията.
Не се разбира обаче точно колко ще струва изграждането на централизираната електронна платформа и нейната защита, особено след изтеклите данни при "НАПлийкс".