Медия без
политическа реклама

АПИ се оправда със Световната банка за скандалните 7% за посредниците

Продължава да не е ясно защо трябва да има национален доставчик за винетките

06 Февр. 2019
Олег Асенов
БГНЕС
Олег Асенов

Пътната агенция най-сетне проговори и призна, че плаща по 7% на фирмите, които й посредничат в събирането на пътните такси - т.нар. електронни винетки. Но отново не даде обяснение защо е предоставила изключителни права на дребната частна фирма ИТС ("Интелигентни трафик системи"), която провъзгласи за "национален доставчик".

Седемте процента били необходими на фирмите посредници, за да се свържат с електронната тол система, обясни проф. Олег Асенов от отдел „Управление на информационните системи и инфраструктура“ към тол звеното вчера пред Нова тв. Той посочи, че около 60% от продажбите на винетките се извършват чрез каналите на националния доставчик "Интелигентни трафик системи" -  "vinetki.bg", бензиностанции, мобилния оператор А1, "Изипей", "Български пощи" и др. Останалите 40% преминават през пунктовете за обслужване на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). 

На въпроса защо е необходим "национален доставчик" Асенов обясни, че целта е "да може да се развие отворена мрежа от обекти, които да са свързани един с друг, а те самите да се свързват с ядрото, което обслужва системата за продажба на винетки". 

Асенов добави, че ако АПИ сама трябва да развие 4000 точки за продажба на винетки, ще са необходими 28 млн. лв. -  по 7 хил. лв. на пункт. Парите от комисионата били необходими за свързване на посредниците с интерфейса на тол системата. "Ако някаква външна система трябва да се свърже с нашия интерфейс, тя трябва да инвестира средства", обясни той. Става дума обаче за еднократна инвестиция, а посредниците събират 7% от всяка продадена винетка, което означава, че те ще спечелят милиони, а парите за ремонти и строителство на пътища ще бъдат по-малко.

Смехотворно прозвуча и оправданието, че възнаграждението на посредниците било съобразено с препоръката на Световната банка комисионата да е "до 7 на сто". Това не обяснява защо пътната агенция се е спряла на "тавана", а не е определила примерно 4 или 5% . 

Чиновникът обясни, че всяка фирма, която отговаря на условията, може да кандидатства за партньор на АПИ. По думите му вече имало интерес и от други фирми. Отново не стана ясно обаче защо  в средата на декември пътната агенция "назначи" фирмата ИТС за национален доставчик и й даде специални права. 

 

Последвайте ни и в google news бутон