Медия без
политическа реклама

Аутсорсинг фирмите у нас вече заработват над 4 млрд. лева

Почти 8% от всички разходи за заплати в българската икономика се падат на този сектор

Над 67 000 души работят в индустрията на изнесените услуги - аутсорсинга. Приносът на този специфичен сектор към българската икономика вече надхвърля 4 млрд. лева, а делът му гони 5% от брутния вътрешен продукт. Мнозина свързват понятието "аутсорсинг" само с кол центровете, но това е абсолютна заблуда. Всъщност услугите по телефона са само 16%, а аутсорсингът обхваща много голям спектър дейности - от управление на сгради и обучение на персонал до писане на софтуер и техническа поддръжка. Това сочи докладът на Българската аутсорсинг асоциация (БАА) за 2017 година. Този сегмент на българската икономика се развива толкова устремно, че се очаква до 2021 г. приходите му да се удвоят до 8 млрд. лева (4 млрд. евро), а относителният му дял в икономиката на страната да достигне 7.9%, прогнозира асоциацията.

Бумът е лесно обясним - много западни компании изнасят част от бизнеса си в България, защото разходите тук са по-ниски - като се започне от наемите за офиси и сметките за ток и се стигне до данъците и заплатите, по-лесно се намират знаещи чужди езици, има добри програмисти и други специалисти. Неслучайно България се нарежда на първо място по атрактивност за аутсорсинг в Югоизточна Европа, на второ в Европа след Полша и на 15-о място в света, както сочи Global Services Location Index за 2017 г. на анализаторската компания A. T. Kearney.

Забележително е, че аутсорсинг секторът формира 2.4% от работния пазар в България, като в същото време на него се падат 7.9%  от всички разходи за заплати в българската икономика. Освен това е сред големите данъкоплатци - с внесени данъци за над 30 млн. лева годишно. На практика през 2017 г. компаниите в сектора са платили 1.3% от всички данъци в икономиката.

Анализът за 2017 г. включва данни за 477 български компании, занимаващи се с аутсорсинг на бизнес процеси и ИТ аутсорсинг. „Както в глобален мащаб, така и в България се наблюдава промяна в профила на търсените услуги. Много хора си представят, че аутсорсинг услугите се изчерпват до стандартен кол център, а всъщност това не е така. Данните от доклада показват, че само за 16% от компаниите в тази сфера това е основната им дейност. В момента говорим много повече за споделени услуги, за бизнес процеси в областта на човешките ресурси, финансите, управлението на сгради. Има нарастващ интерес към висококвалифициран труд и особено към услуги, свързани с информационни технологии - разработване на софтуер, поддръжка, системна интеграция", коментира Ивайло Славов, председател на БАА. Данните на асоциацията показват, че най-бързо се разрастват компаниите, които предлагат изнесено управление и анализ на бази данни, проучвания, обработка на информация.

-------------------------

 

КОЙ, КЪДЕ, КАКВО 

Най-големите хъбове за аутсорсинг услуги остават големите градове с университети, като се наблюдава тенденция за все по-голямо изнасяне на дейността извън столицата, показват данните на браншовата организация. София, Пловдив и Варна са трите най-големи аутсорсинг центрове, като Велико Търново и Бургас също привличат все повече нови компании. Над половината от компаниите (52%) в аутсорсинга у нас са с български собственици, като в компаниите с чуждестранно участие 53% от инвеститорите са от Великобритания, САЩ, Германия и Холандия. Сред чуждестранните клиенти на българските аутсорсинг компании доминират компании от Западна Европа, Великобритания и САЩ.

Последвайте ни и в google news бутон