Схватката между вицепремиера Валери Симеонов и министъра на туризма Николина Ангелкова става все по-жестока. След като Симеонов многократно обвини Ангелкова, че е занемарила контрола върху хотели, ресторанти и плажове и толерира мутрите по Черноморието, неговият съветник Бранимир Ботев заговори за гигантски далавери в туристическото министерство. След като министърката заплаши да го съди за клевета, вчера той обеща да докаже думите си и да направи големи разкрития в съдебната зала. Ботев, който е бивш зам.-министър на туризма, преди дни бе нападнат от маскирани в дома си. От МВР обявиха, че работят по версия "грабеж", но жертвата обясни, че не е било опит за кражба, а сплашване - заради критиките му, че екипът на Ангелкова управлява туризма така, че "предоставя индустрията в ръцете на мутрите".
"Големият проблем в момента е как се управлява българският туризъм и къде изчезват милиарди", коментира Ботев по Би Ти Ви. Според него ресорното министерство манипулира данните за туристите и за приходите и нарочно не пуска ключовата система ЕСТИ, която трябва да осигури непрекъснат обмен на информация между хотелите, НАП, МВР, местната власт и НСИ.
Междувременно НФСБ, чийто лидер е Валери Симеонов, призова компетентните органи да разследват не само извършителите, но и "евентуални политически и икономически мотиви зад атаката срещу семейството и къщата на Бранимир Ботев. "Г-н Ботев е от малкото експерти, които си позволяват да критикуват конструктивно и публично определени държавни политики в сферата "туризъм". Неведнъж той е изразявал съмнения, че забавянето на въвеждането на системата ЕСТИ води до над 5 милиарда загуба за републиканския бюджет, че процедурите за концесиониране на плажовете са непрозрачни, неефективни и водят до окупирането им от дружества, свързани с криминалния свят, че законодателната дейност на държавата в областта на туризма води до прекомерна регулация и излишна концентрация на власт и т.н. Когато гласът на критиците и опозиционерите бъде отнет, държавата рано или късно се превръща в източник на репресия и терор за гражданите", се казва в прессъобщението на формацията НФСБ, която е част от управляващата коалиция.
Бранимир Ботев посочи, че МТ отчита близо 9 млн. туристи и само 3.5 милиона нощувки, а според националния статистически институт нощувките са 17 млн. Според него има сериозни разминавания и между данните за приходите от туризъм на министерството и на световната туристическа организация. След като Ангелкова обяви, че ще заведе дело за клевета, бившият й заместник каза, че чака с нетърпение срещата в съда, за да я попита защо България е единствената държава в Европа, която си няма Единна система за туристическа информация (ЕСТИ).
ЕСТИ е старо обещание на ресорната министърка, но и до момента мрежата не работи. Внедряването на системата се забавило повече от година и половина заради обжалвания на обществената поръчка, обясни Ангелкова. През юли най-сетне е бил сключен договор с "Технологика", която ще изгради и внедри системата срещу 1.1 млн. лв. Срокът за изпълнение на техническото задание е шест месеца, а след това започва тестов период, което означава, че ЕСТИ, която по думите на самата Ангелкова е мощно оръжие за борба с криенето на приходи и данъци, се отлага за догодина.
ПРЕДИСТОРИЯ
Враждата между Ботев и Ангелкова не е от вчера. Той бе назначен за зам. -министър на икономиката с ресор "туризъм" през 2013 г. и успя да запази поста си и при служебния кабинет "Близнашки". През 2015 г. той бе освободен от премиера Бойко Борисов, след като преди това Ангелкова изрази надежда, че той сам ще напусне министерството. Тогава тя съобщи, че Ботев е запазил поста си само заради настояване на Валери Симеонов. Почти по това време срещу Бранимир Ботев се подписаха 18 сдружения в туризма, които го обвиняваха за спрени европари.