Близо 260 хиляди българи и 70 хиляди чуждестранни туристи са пътували из страната ни през почивните дни около Великден, а направеният оборот от туризъм е около 100 млн. лв.
Отделно около 75 хиляди българи са предпочели да пътуват през почивката в чужбина - най-много в Гърция и Турция, но също за Сърбия, Румъния, Германия и Италия.
Това показват предварителните данни на Института за оценки и анализи в туризма (ИОАТ). Според тях България е била най-предпочитана дестинация за румънците и гърците, но у нас са дошли също много туристи и от Сърбия, Турция, Великобритания и Северна Македония. Средно по 380 лв. е харчил на ден всеки един турист в България и по 425 лв. – българите в чужбина.
"Когато Великден се празнува в началото на май, тогава пътувания по време на празниците са много повече, стигат до почти половин милион. Тогава и приходите от туризъм са по-големи. Тази година обаче великденските почивни дни са в средата на април и туризмънт не постига толкова високи параметри", посочват от ИОАТ.
И за българи, и за чужденци тази година най-предпочитани за почивка са били ски курортите Банско и Пампорово, където заради застудяването бе удължен ски-сезонът. А също така „Св. св. Константин и Елена“ на северното ни Черноморие, спа-столицата Велинград, както и Боровец. Много туристи са посетили и големите градове като София, Пловдив, Варна и Бургас.
"На първо място при пътуванията по Великден са посещенията на близки, роднини и приятели - така е по цял свят и затова този вид туризъм е много важен за местните икономики", посочи пред бТВ Румен Драганов, председател на ИОАТ. След това идва интересът към курортите с балнео и спа услуги, затова и планинските курорти, които имат и спа, сега са привлекли повече туристи. "По тази причина и морският курорт "Св. Св. Константин и Елена" излиза на предни позиции - вследствие на инвестициите, направени там последните години в спа, което го превръща в целогодишна туристическа дестинация. Затова е сега по Великден в Ахелой и Поморие също работят на макс", посочи Драганов
България обаче не успява да се възползва от природните и историческите си забележителности, нито от потенциала за културен туризъм в големите градове. Ние имаме прекрасни европейски градове с изключителен културен живот, които може да привличат много повече туристи, смята експертът.
Според него проблемът е в собственикът на културно-историческите забележителности - държавата и общините. "Те не управляват адекватно тази своя собственост. Абдикирали са от това управление, оставили са го за разграбване. В голямата си част това е публична собственост, за която държавата и общините дават минимални средства, абсолютно неадекватни на нашите конкуренти", посочи Драганов.
Заради тази незаинтересованост Българи губи 1.5 млрд. евро годишно от културен туризъм, по сметки на ИОАТ. "Трябва да е ясно, че културният туризъм създава работни места и подобрява местните икономики. Културният туризъм трябва да се превърне в задача номер едно за всяка дестинация. В Гърция и Италия от един камък правят пари. А България е неоткриваема на световната карта на културния туризъм", посочи Драганов.
В интервю пред БТА той разкритикува държавните и общинските власти, че не само не се грижат и не рекламират културно-историческите си забележителности, но не правят усилия да разберат какво е културен туризъм, че той е целогодишен, а не сезонен: "Ние разглеждаме Варна и Бургас например като летни дестинации, но не виждаме, че във Варна има опера, филхармония, театри, музеи - все публична собственост, при толкова много празни места за настаняване. Същото се отнася и за Бургас. Нещо повече, в активните летни месеци морските градове се насищат с културни събития, вместо да се изместят в крилата на сезона и активизират пролетта, есента и зимата".
"Принос" към пропуснатите финансови ползи за България в културния туризъм има и фактът, че вече 30 години в к.к. "Слънчев бряг" не се провежда "Златният Орфей", посочва Драганов "Толкова ли е трудно да се разбере, че този фестивал беше най-голямото маркетингово послание към Европа, което генерираше огромен брой туристи и премахването му беше една гигантска глупост за все още държавния летен курорт", попита експертът.
Дори и столицата София не успява да се възползва от даденостите си за културен туризъм. Много показателен пример за безхаберието на общината, според експертът, е коледната украса. "Тя се появява в последните дни преди Коледа. По Коледа имаме едни мъртви градове. Защо в София по Коледа отварят единствено немски базари с вурстчета? Вместо да направим шоу за туристите с наши традиционни продукти като всяка една европейска столица", попита Драганов.