Националната агенция за приходите (НАП) започва поетапно въвеждане на международния стандарт за електронен обмен на данъчно счетоводни данни SAF-T. Разпоредбите за неговото прилагане бяха приети със Закона за държавния бюджет за 2025 г., като в следващите няколко години новата форма на отчетност, наречена "стандартен одитен файл за данъчни цели", ще стане задължителна за всички фирми у нас.
Структурата, формата, съдържанието и начина на подаване на стандартния одитен файл предстои да бъдат утвърдени със заповед на изпълнителния директор на НАП, като в началото на май проектът на въпросната заповед ще бъде публикуван за обществено обсъждане. Към заповедта ще бъдат приложени и стандартни номенклатури, които са неразделна част от файла, посочват от НАП.
Счетоводителите още отсега са силно притеснени от новия стандарт, защото той цялостно преобръща счетоводните процеси. Фирмите ще трябва всеки месец до 14-то число да декларират пред НАП в нов формат на практика цялото си счетоводство. В стандартния одитен файл ще се подават данни за счетоводни сметки, движения и салда по тях, за всички счетоводни операции в хронологичен ред, начислените данъци, информация от документите за покупки и продажби, данни за клиенти и доставчици, за плащанията и начина на плащане. Освен това фирмите трябва всеки месец да описват дълготрайните активи - наличности, движения и начислени счетоводни и данъчни амортизации, както и какви материални запаси имат.
Първи, този нов начин на счетоводна отчетност ще започнат да водят големите предприятия - от 1 януари 2026.
За тях през следващите няколко месеца приходната агенция ще разработи и внедри нова електронна услуга за приемане на данните в стандартизирания формат. През юли НАП ще стартира пилотно тестване, което ще продължи 6 месеца. В този период избрани и поканени от приходната агенция дружества, регистрирани в Териториална дирекция на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители", ще подават доброволно стандартния одитен файл за данъчни цели.
От 1 януари 2026 г. SAF-T става задължителен за предприятията, които отговарят на критериите за „големи предприятия" по смисъла на Закона за счетоводството и са регистрирани в Териториална дирекция на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители". Очаква се в тази група да попаднат около 450 предприятия.
През следващите пет години се предвижда задължителното подаване на счетоводни данни по новия стандарт поетапно да обхване всички фирми - големи, средни и малки предприятия, както и регистрираните по ЗДДС микропредприятия.
Според НАП новият начин на работа ще повиши доверието между приходната администрация и нейните клиенти, тъй като се уповава на повече прозрачност и стандартизираност.
Работодателските организации обаче изказаха силни притеснения за значително повишение на административна тежест за бизнеса. Те предупредиха, че съдържанието на изискваната информация ще ангажира голям организационен и финансов ресурс в българските фирми и обслужващите ги счетоводни къщи.
Собственици на счетоводни къщи прогнозират, че ще трябва да наемат три пъти повече персонал за ръчно въвеждане на ред по ред на всички фактури всеки месец, защото липсва единен формат за електронно фактуриране. Липсва и единен електронен формат на банковите платежни нареждания. "НАП искат да получават повече информация и отчетност от фирмите, но не се интересуват как ще се случи това. Трябваше първо да създадат предпоставки за по-лесно преминаване към новия счетоводен стандарт", коментира собственик на счетоводна къща. Най-силно ще пострадат малките фирми, които ще трябва да плащат за по-скъпа счетоводна услуга.
Бизнесът се притеснява също така от липсата на адекватни гаранции за сигурността на информацията, която е изключително подробна - движения и салда по счетоводни сметки, данни за плащания, включително начин на плащане, дълготрайни активи, материални запаси.
В замяна на новата административна тежест работодателските организации призоваха финансовото министерство и НАП да премахне други бюрократични задължения като например подаване на дневници по Закона за ДДС.
Дори и големите предприятия, които разполагат със свои счетоводни отдели и ИТ специалисти, се притесняват дали ще се справят с новата задача до края на годината. От Асоциацията на банките например поискаха една година отсрочка, за да се подготвят за новата отчетност, но финансовият министър Теменужка Петкова сметна, че имат достатъчно време до края на тази година. Другият аргумент на финансовия министър е, че новият стандарт за счетоводно отчитане SAF-T е разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и въвеждането му ще помогне за изваждането на страната ни от сивия списък за пране на пари.