Медия без
политическа реклама

Бюджетът за компенсиране на скъпия ток на бизнеса скача двойно

Фонд "Сигурност на електроенергийната система" отново застрашен от дефицит

04 Септ. 2024
Илияна Кирилова

Бюджетът, определен за компенсиране на високите цени на тока за бизнеса от 1 юли, ще скочи двойно до близо 500 млн. лв. Причината е, че цените на електроенергията от юли насам са се увеличили драстично - с 25% през август и 30% за септември. Фонд "Сигурност на електроенергийната система", който трябва да осигури парите, отново е застрашен от дефицит.

Това обяви председателят на фонда Диян Червенкондев на извънредното заседание на енергийната комисия във вторник, на което депутатите обсъждаха как да се ускори процедурата по отпускането на компенсациите. 

Народното събрание прие програма за подпомагане за бизнеса и останалите небитови потребители на ток от 1-ви юли, но парите още не са стигнали до тях. Причината е, че България трябва да получи одобрение от Брюксел за допустима държавна помощ, което по правило ще се забави с 5-6 месеца.

Бизнесът трябва да получи компенсации, които да покрият напълно разходите за електроенергия над цени от 180 лв. на мегаватчас до края на годината. "Юлските сметки пристигнаха и за някои фирми те са двойно и тройно по-високи, скоро августовските ще бъдат раздадени и се очаква да са още по-високи. Вече сме септември, а борсовите цени продължават да растат - във вторник вечер за един час бяха достигнати рекордните 1700 лв. за мегаватчас. Трябва да ги давате възможно най-бързо тези компенсации", обърна се към представителите на Министерството на енергетиката и Министерството на финансите Делян Добрев, председател на енергийната комисия в НС.

Днес се очаква Министерски съвет да направи корекция в програмата за компенсиране на небитовите потребители на ток като включи в тях електроразпределителните дружества и държавното предприятие ЕСО. Така е възможно да се заобиколи нотификацията пред Брюксел, защото няма да има изключени от подпомагането участници на пазара, т.е. компенсациите няма да се третират като държавна помощ.

Предвидените 245 млн. лв. за компенсации ще бъдат осигурени от отчисления от печалбите на производителите и търговците на ток.

"Цените на нашата борса са потресаващи. Фючърсите до края на годината вече са два пъти по-високи от базата, на която са пресмятани през юли", предупреди председателят на фонда Диан Червенкондев.

Високи борсови цени на електроенергията имало в целия регион около нас, за разлика от други места в Европа, където са по 3-4 евро на мегаватчас, стана ясно на заседанието на енергийната комисия.

Към момента сметките показват, че бюджетът за подпомагане трябва да се завиши двойно до 495 млн. лв., а ако се включат ЕСО и електроразпределителните дружества, ще са нужни още 300 млн. лв., пресметна Червенкондев.  Той припомни на депутатите, че има законова възможност при недостиг във фонда да се използват средства от държавния бюджет.

Делян Добрев побърза да смекчи положението, като обясни че сметките на енергийния фонд са направени при прогноза за максимален брой ползватели на държавната помощ. Реално обаче от нея ще се възползват бизнесите, които консумират ток във вечерните часове след 18.00 часа, когато се наблюдават високите цени. Такива са туристическия бранш и големите индустриални предприятия с непрекъсваеми производства.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата