Безвъзмездна помощ в размер от над 327 млн. лв. ще получат трите електроразпределителни дружества в страната, заедно с държавната компания "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО).
В понеделник служебният министър на енергетиката Владимир Малинов подписа договорите за грантовото финансиране на дружествата от европейския Модернизационен фонд. Всяко едно от тях защити още преди две години проекти за модернизиране и автоматизиране на електроразпределителната мрежа и монтиране на умни електромери за домакинствата, но едва сега се пристъпва към получаване на парите.
Енергийният министър Владимир Малинов благодари за търпението на представителите на трите ЕРП-та и на ЕСО заради забавянето в процеса. Той обясни, че забавянето е било заради прецизиране на програмите по Модернизационния фонд. "Знаете, че имаме и изключителни предизвикателства по отношение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и това налагаше задълбочен анализ, за да направим балансирано решение между финансовия ресурс по Модернизационния фонд и по НПВУ, който все още има известна несигурност и неизвестност", обясни Малинов.
По отношение на подписаните договори и ползите от тяхното изпълнение, министърът изтъкна на първо място този за преносните способности на ЕСО като ключов момент за подобряване на услугите на оператора и възможността за присъединяване на повече ВЕИ източници.
На второ място министър Малинов отдаде значение на инсталирането на “умни“ измервателни уреди, които да допринесат не само за подобряване на услугите на ЕРП-тата, но и повече предвидимост по отношение на клиентите им и възможност за по-точно управление на мрежите.
Той наблегна и върху значението от модернизацията на мрежите, чрез интегрирането на мрежовите трансформатори за регулиране на напрежението и не на последно място върху модернизацията на самите информационни системи, които да позволят актуална онлайн информация, с цел подобряване на управлението на мрежите.
Очаква се трите ЕРП-та и ЕСО да изпълнят проектите си до края на 2025 г.
От ЕСО уточниха, че след приключване на проекта им ще се увеличи преносната възможност на системата и ще се даде възможност за присъединяване на още повече ВЕИ мощности, които към тази година са вече над 4500 MW в мрежата. Очакваме през 2025 г., по заявките, които се работят, да навлязат още към 1000-1500 MW нови мощности", обяви Ангелин Цачев, изп. директор на ЕСО. Той смята, че изпълнението на проекта ще доведе до допълнително стабилизиране на преносната мрежа и ще намали рисковете от прекъсване на захранването.
Очаква се безвъзмездната помощ за модернизиране на електроразпределителните мрежи в страната да задържи цените на тока за бита занапред. Защото в момента увеличенията на цените на електроенергията за домакинствата, включително и поискания скок от 10% от 1 януари 2025 г., се оправдават с инвестициите, които дружествата трябва да правят в подобряване на мрежата.
"Ако тези проекти трябва да станат за сметка на инвестициите на ЕРП-тата, означава цените на електрическата енергия да се повдигнат значително, което е непосилно нито за потребителите, нито е добре за имиджа на електроенергетиката," коментираха от ЕРП-тата.