Медия без
политическа реклама

Цената на петрола отново надхвърли 80 долара за барел

Спреният износ от Либия и плановете на Ирак да намали производството вдигат цената на черното злато

30 Авг. 2024

Цената на петрола чувствително тръгна нагоре след като към кризата със спрения износ от Либия се добавиха и плановете на Ирак да намали производството.

В сутрешната търговия днес фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, с доставка през октомври, пробиха психологическата граница от 80 долара за барел. Те достигнаха 80.17 долара за барел, което е с 23 цента повече от вчерашния ден и с 3-4 долара повече за барел в сравнение със седмица по-рано. 

Котировките на американския лек суров петрол поскъпнаха днес с 18 цента до 76,09 долара за барел.

От началото на юли борсовите котировки на петрола вървяха колебливо надолу заради спад в глобалното потребление вследствие на икономическото забавяне в редица държави, които са големи консуматори.

Петролната криза в Либия

Повече от половината от производството на петрол в Либия, или около 700 000 барела на ден, беше преустановено вчера, а износът беше спрян в няколко пристанища след ескалация на напрежението между двете основни политически фракции в гражданския конфликт в страната.

По-рано през седмицата бе спряна експлоатацията на две големи петролни находища в югоизточната част на Либия. Богатата на петрол северноафриканска държава на практика е разделена на две. Правителството на националното единство контролира западната й част, включително Триполи. Източната част на страната е под контрола на паравоенните милиции на маршал Халифа Хафтар, базирани в Бенгази. Там се добива по-голяма част от петрола в Либия, който възлиза на около 1,17 млрд. барела дневно. Освен това в Либия има многобройни въоръжени групировки, които преследват свои собствени интереси.

Управляващите в източната част на Либия обявиха в понеделник (26 август), че добивите от петролните находища ще бъдат прекратени. В центъра на напрежението е кой  да държи контрола върху централната банка на Либия. Тя е базирана в Триполи и е единствената международно призната финансова институция, в която се депозират приходите от либийския петрол. Заради това институцията е от жизненоважно значение за двете съперничещи си либийски правителства, базирани съответно в Триполи и в Бенгази.

Инвеститорите се опасяват, че намаляването на добивите в Либия може да достигне между 900 000 и 1 милион барела на ден и да продължи няколко седмици.

Междувременно доставките от Ирак също се очаква да се свият, след като производството на страната надхвърли квотата й за ОПЕК+, заяви пред Ройтерс източник, пряко запознат с въпроса. Наред с това мрачната икономическа перспектива за Китай - най-големият вносител на суров петрол в света, продължава да бъде пречка за търсенето на суровината. Именно намалялото търсене на петрол донякъде ограничава поскъпването му.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

цена на петрола