Медия без
политическа реклама

Цените на бензина и дизела пак тръгнаха нагоре

Метанът е поскъпнал най-много сред автогоривата

10 Яну. 2022
Илияна Кирилова

След успокояването на цените на горивата около коледните и новогодишните празници, сега те отново тръгват нагоре. За съжаление прогнозата за задържане и дори поевтиняване в началото на 2022 г. не се сбъдва. В първата десетдневка на януари има постепенно и устойчиво покачване на международните цени, което е притеснително.

Това коментира пред БНР председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Живодар Терзиев. Той обаче не се ангажира с колко процента може да поскъпнат горивата до края на януари.

Основната причината за поскъпването на горивата - бензин, дизел, пропан-бутан и метан, е ескалирането на цените на електроенергията и на природния газ, което се отразява и на цената на нефта и нефтопродуктите на международните пазари, посочват от БПГА. Оказва се, че цената на нефта е обвързана с мегаватчасове и калоричност на енергоносителите и затова и тя върви нагоре.

Другата причина е нестабилността в производството и в търсенето на горива. На моменти търсенето е огромно, след това спада, и всички се върти около все още липсващите прогнози кога ще дойде краят на коронавируса, посочи Терзиев.

От БПГА посочват като "неприятен" фактор за скъпите горива и биокомпонентът, който страните от ЕС трябва да влагат, и чийто дял непрекъснато се повишава е вече достига 7-10%. Биокомпонентът бил причина цената на бензините да расте с 20 до 40 стотинки на литър, каза Терзиев.

За бензина и дизела до края на януари няма да има понижение на цените, в най-добрия случай ще има задържане, смята Терзиев. В момента средната цена на А95 е 2.42 лв., а на дизела - 2.47 лв. на литър. Метанът за автомобили, компресираният природен газ, ще продължи да се покачва. При него цените ще минат 3 лева, което ще предизвика отлив от този продукт. Единствено за пропан-бутана има очаквания за поевтиняване. 

Ситуацията на пазара на горива се утежнявала и защото от началото на декември три рафинерии в региона излезли в ремонт заради профилактика и аварии. Според БПГА обаче няма опасност от недостиг на горива в страната. „Горива има. Още повече януари не е с толкова голямо потребление. Рафинериите вече са в работен режим. Резерви има, които да покрият временни затруднения. Всеки оператор поддържа запаси и в случай на крайна нужда сме в готовност да освободим такива.“

Терзиев съобщи, че с новото ръководство на Държавния резерв е обсъдено да се направи тренировъчно тестово освобождаване на горива, защото такава ситуация не е имало от 2011 г. По повод на запасите вече е имало среща на асоциацията с премиера Кирил Петков.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата