Парламентът гласува окончателно днес таван от 4000 тотопункта в страната, 65% от които може да се стопанисват от външни партньори на Българския спортен тотализатор (БСТ).
Новата разпоредба е в Закона за хазарта, в който бе премахнат текстът, предвиждащ от 8 август държавният БСТ да продължи да работи единствено в свои собствени обекти или наети, със собствен персонал. Това изискване бе въведено преди две години след скандала с хазартните фирми на Васил Божков за лотарийни игри, чийто лиценз бе отнет. Тогава ГЕРБ и "Патриотите" обявиха, че трябва да се ограничи манията по търкането на талони и дадоха 24 месеца гратисен период на БСТ да приведе дейността си според това изискване.
Само преди две седмици БСТ и спортното министерство обаче спешно настояха за промяна, защото в противен случай близо 1000 тотопункта в страната трябвало да бъдат закрити. БСТ има само 600 свои пункта със свой персонал. Не е ясно защо ресорното министерство не се задейства по-рано и не внесе то законовите промени, а използва депутати от ПП, БСП и отцепници от ИТН. Самият спортен министър в оставка Радостин Василев е един от напусналите ИТН. Покрай проблема на БСТ в първоначалния вариант на законопроекта бяха вкарани куп още промени в Закона за хазарта, които финансовото министерство силно разкритикува.
Таванът на броя на тотопунктовете, в които се предлагат и лотарийните игри на БСТ, бе гласуван от депутатите по настояване на Министерство на финансите, според което има опасност от неограничено разпространяване на хазарт, особено сред младите хора.
Депутатите гласуваха днес и друга промяна - те освободиха БСТ от задължението от догодина да проверява всички свои клиенти дали не фигурират в регистъра на уязвимите лица. В този регистър може да се впишат по свое желание всички зависими от хазарт. В момента такова задължение имат само игралните зали и казината.
"Това изискване е неприложимо за тотопунктовете", заяви депутатът Любомир Каримански от ИТН, който обясни, че няма как всеки посетител, който пуска тотофиш, да показва лична карта и да бъде проверяван дали е включен в регистъра на уязвимите лица. Каримански посочи, че няма такава практика и в другите страни от ЕС.
Още по темата