Държавата няма да изкупи 1.1 млн. тона зърно, каквито бяха първоначалните намерения, а по-малко количество. Причината е, че животновъдите са настояли да получат пари и сами да снабдят с нужните количества фураж.
Това обяви аграрният министър Иван Иванов пред депутати от земеделската парламентарна комисия днес. Той не уточни какви точно количества ще изкупи държавата, но посочи, че се е отказала да увеличава допълнително запасите с царевица и фуражна пшеница. Ще бъдат купувани само хлебна пшеница и слънчоглед.
До 15 април трябва да приключи операцията, обяви министър Иванов. Депутати от земеделската комисия настояха да се въведе забрана за износ, защото дотогава няма да остане нищо за купуване. Министърът посочи обаче, че Еврокомосията недвусмислено предупредила страната ни, че ако спре износа, ще бъде жестоко санкционирана. На изразените опасения, че вече е изнесена хлебната пшеница, министърът отговори: "Ако се изнесли хлебната пшеница, то това ще е на гърба на целия български народ".
Както стана известно първоначалната схема за изкупуване на зърното се провали, защото определената за целта фирма "Сортови семена - Елит" се отказа с мотива, че няма капацитет за изпълнение на такава сложна операция. На нейно място е избрана "Врана" - също държавна фирма с принципал аграрното министерство. Тя ще оперира с одобрените за тази операция 1.1 млрд. лв.
След като бъде обнародвано постановлението за увеличаване на капитала на „Врана“ с въпросните 1.1 млрд. лв., зърното ще бъде изкупено за 10 дни, каза пред депутати Иван Иванов.
Пред депутатите от земеделската комисия той обяви, че се очаква „безумен скок“ на цената на пшеницата от реколта 2022 г. Причината е, че тази година Украйна няма да ожъне нищо - страната е един от най-големите износители на пшеница и слънчоглед в света.
Земеделският министър разясни, че са се отказали от възможността допълнителното количество зърно да бъде изкупено директно от Държавния резерв, защото в този случай трябва да се мине през актуализация на бюджета, което ще отнеме много време. Държавният резерв обаче ще окаже пълна експертна подкрепа на служителите от "Врана", както да осъществят сделката, така и по съхранението на изкупените количества. Иванов вече обяви, че за сделките на Софийска стокова борса ще бъдат използвани оторизираните брокери на Държавния резерв, за което няма да се плаща допълнителна комисиона.
В момента в Държавния резерв има запаси от хлебно и фуражно зърно за 90 дни. Заради несигурността от войната в Украйна държавата иска да увеличи тези запаси до реколка 2023 г.
Министърът увери, че са налични достатъчно проверени зърнобази – 4800 на брой. Той уточни, че огромната част от зърното в момента е в складовете на търговците, а не при зърнопроизводителите, които са си продали продукцията.