Европейската комисия ревизира леко нагоре своите прогнози за икономическия спад в България през настоящата година, но очаква по-бавно възстановяване през 2021 г.
В пролетния си доклад ЕК прогнозира 7.2% спад на БВП на България за 2020 г. заради коронакризата при отчетен растеж от 3.4% през миналата година. Също в пролетната прогноза Брюксел посочи, че очаква през 2021 г. икономиката ни да отчете ръст от 6%.
В публикуваните днес летни междинни прогнози на ЕК свиването на българския БВП ще е със 7,1% през тази година, след което да последва растеж от 5,3% през следващата.
През първото тримесечие на 2020 г., когато заради COVID-пандемията на 13 март бе обявено извънредно положение, реалният БВП е намалял до 1.2% на годишна база. Това означава, че тежките месеци на 2020 г. за икономиката, хората и приходите в бюджета предстоят.
"Влошаването на бизнес настроенията и краткосрочните показатели най-вече през април предполагат рязък спад на икономическата активност през второто тримесечие. Частното потребление също спадна рязко в резултат на ограничителните мерки, докато намалените приходи, по-ниското използване на капацитета и високата несигурност ограничиха инвестиции", посочват от Еврокомисията.
С облекчаване на ограничителните мерки се очаква частното потребление да се възстанови през втората половина на годината и да продължи да нараства с умерени темпове през 2021 г., тъй като доверието на потребителите ще се възстановява постепенно.
За първото и второто тримесечия на 2021 година ЕК очаква отскок на българската икономика с по 3,3%, след което да последва слабо ускоряване на растежа до 3,4% през третото тримесечие и до 3,5% през последните три месеца.
Комисията прогнозира постепенно увеличаване на българския експорт през втората половина на годината и през 2021 година.
Европейската комисия също така очаква инфлация в нашата страна от около 1% през тази и следващата година (1% за 2020 г. и 1,1% за 2021 г.). За ниската стойност на инфлацията допринася спадът на цените на енергията от началото на годината. Свиването на сезонното търсене на туристически услуги и временното намаляване на ставките на ДДС за ресторантьорския сектор също ще доведе до ограничаване ценовата инфлация в сферата на услугите през втората половина на годината.
През 2021 г. се очаква инфлацията в България да остане ниска, като положителен принос ще имат от цените на храните и на услугите, прогнозира ЕК.