Медия без
политическа реклама

EК склони българските тираджии да въртят волана по 11 часа на ден

Шофьорите ще могат и да спят в камиона - напук на пакета "Мобилност"

29 Апр. 2020
Илияна Кирилова

Европейската комисия разреши на българските тираджии да работят по 11 часа без прекъсване (вместо 9) и да си отдъхват не по мотели и хотели, а в шофьорската кабина. ЕК е съгласна и седмичната почивка на водачите да бъде намалена - от 45 на 24 часа. Това обаче е само временно положение - заради коронавируса.

София първоначално поиска временното удължаване на работното време на шофьорите и скъсяване на почивките да е за периода 19 март - 13 април. Но тъй като битката с пандемията се оказа по-трудна от очакваното, сега ЕК се съгласява срокът да се премести на 31 май.

Тези "отстъпки" всъщност са в пълно противоречие с прословутия пакет "Мобилност", който на думи  трябва да защити от "експлоатация" шофьорите, но на практика се опитва да ударят по конкурентоспособността на транспортните фирми от Източна Европа. По ирония на съдбата в условията на небивала здравна и икономическа криза тъкмо тировете на България и Румъния спасяват западни държави от продоволствени проблеми, кръстостват неуморно континента и зареждат магазините с всякакви стоки. Това обяснява и голямата отстъпчивост, която в момента се проявява към България. Очевидно в момента поборниците за социална права на Запад не се тревожат, че българските шофьори на тирове не си почиват достатъчно.

Ето какви са временните изключения, одобрени от Брюксел:

ЕК позволява шофьорът да спи в тира (кабините в българсите тирове са модерни и оборудвана с легла).

Водачите на товарни автомобили може да работят по 11 часа дневно, но само на българска територия. Допустимо е да шофират до пет и половина часа, преди да спрат за задължителната 45-минутна почивка. Могат да ползват два последователни намалени седмични срока за почивка от поне 24 часа, ако ползват поне четири седмични срока за отдих в тези четири последователни седмици (от които поне два трябва да са нормални седмични срокове за почивка). Необходимо е също обезщетението за тези два намалени седмични срока за почивка да бъде ползвано преди следващия срок за почивка.

Още миналата седмица от ЕК намекнаха, че ще отговорят положително на всички молби за временно неспазване на строгите регламенти за почивки на шофьорите на тирове - заради пандемията и въведеното в много държави извънредно положение.

Но успоредно с това депутати, които усилено лобират в интерес на транспортния бизнес от Западна Европа, напират за приемането на силно рестриктивния пакет "Мобилност", който ще задължи нашите шофьори да се прибират често в България - уж за да си почиват, а всъщност ще правят насила празни курсове и ненужни разходи.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ЕК, пакет Мобилност

Още по темата