Медия без
политическа реклама

Европарламентът претупа спорния пакет "Мобилност"

Български превозвачи запалиха камион в знак на протест и се заканиха за още действия

Символичното горене на камиона в Пловдив е символ за унищожаването на българския превоз, коментираха превозвачи.
EПА/БГНЕС
Символичното горене на камиона в Пловдив е символ за унищожаването на българския превоз, коментираха превозвачи.

Пакетът "Мобилност 1" окончателно бе гласуван вчера в пленарната зала от евродепутатите. Това стана въпреки опитите на българските евродепутати, подкрепени от колегите им от източноевропейски страни, да не допуснат процедурата да бъде проведена и да я забавят така, че да остане за следващия Европарламент. Макар евродепутатите да одобриха с голямо мнозинство известните като план "Макрон" поправки за транспортните превози, от българска страна обявиха, че ще продължат с опитите да блокират прилагането на новите правила.

Въпреки настояването от страна на противниците на пакета, сред които са българските евродепутати, поправките да се гласуват една по една, това не се случи. За да се забави вотът, бяха вкарани 1126 поправки в предлагания от ЕК проект. Евродепутатите обаче решиха те да се гласуват в пакет и вотът приключи за броени минути. Сред одобрените текстове са и тези, на които българските превозвачи се противопоставят най-остро. Те се отнасят за командировъчните и почивките на шофьорите и гласят, че трябва да почиват извън кабината на камиона, който управляват, и да се връщат в България на всеки 4 седмици. Размерът на командировъчните трябва да бъде същият, какъвто е определен за държавата, в която се намират.

Междувременно в Пловдив български превозвачи запалиха тир в знак на протест срещу плана "Макрон". Градът под тепетата не е избран случайно - той е център на едни от най-големите логистични международни бази в България. Превозвачите се заканиха за нови протести. Ангел Траков от Съюза на международните превозвачи заяви, че горенето на тежкотоварния камион е символ за унищожаването на българския превоз. "Оттук нататък ще обсъдим всички възможни форми на протест. Надявам се те да бъдат полезни и ефективни", коментира Траков, цитиран от "Дарик". Според него, ако мерките влязат в сила, те ще засегнат 150 хил. души у нас, а с техните семейства ще станат около 500 хил. потенциални мигранти.

"Целта на пакет "Мобилност" е преразпределяне на пазара. Той противоречи на принципите на Европейския съюз." Това се казва в позиция на транспортния министър Росен Желязков. Според него, дори новите правила да бъдат окончателно одобрени, което се очаква в скоро време, решението щяло да бъде обжалвано по съдебен ред.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?